[ad_1]

وقتی خورشید تابستان برای روزها در دریاچه می سوزد ، دما در آب نیز افزایش می یابد. بسته به آب و هوا ، این می تواند به یک موج گرمای واقعی تبدیل شود: هنگامی که دمای سطح برای حداقل پنج روز متوالی کاملاً بالاتر از حد متوسط ​​باشد. در طول چند دهه گذشته ، چنین پدیده هایی به طور متوسط ​​یک هفته به طول انجامیده است و باعث می شود دمای آب 3.7 درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط ​​سالانه بلند مدت باشد.

طبق محاسبات انجام شده توسط تیمی از محققان به سرپرستی R. Iestyn Woolway از سرویس اقلیم آژانس فضایی اروپا در دیدكوت انگلیس ، این در آینده تغییر چشمگیری خواهد كرد. امواج گرما پس از آن دیگر به طور متوسط ​​یک هفته ، بلکه یک ماه تا بیش از سه ماه دوام نخواهند داشت – بستگی به این دارد که بشریت میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد. در بدبینانه ترین سناریو ، دریاچه ها در طی مراحل طولانی گرم تا اواخر قرن 5.4 درجه سانتیگراد گرمتر از متوسط ​​بین 1970 و 1999 هستند.

این تیم در مجله تخصصی نوشت ، در بعضی از دریاچه ها ، شرایطی که اکنون امواج گرما محسوب می شوند عادی می شوند. “طبیعت”. شبیه سازی ها نشان می دهد که آماده سازی برای مرحله گرم تابستان اکنون می تواند در زمستان آغاز شود ، به عنوان مثال وقتی دریاچه دیگر پوشیده از یخ نباشد و در نتیجه فصل سرد گرمتر شود.

برای مطالعه خود ، تیم Woolways داده های 702 دریاچه در سراسر جهان را ارزیابی کرده و آنها را در مدلی قرار داده است که برای مدتی آزمایش و آزمایش شده است. این تغییرات دمای سطح را به بسیاری از عوامل داخلی و خارجی مانند تابش خورشید ، دما ، سرعت باد شبیه سازی می کند. محققان آمار خود را بر اساس آبهایی با عمق بین دو تا 60 متر تنظیم کردند. به طور خاص ، آنهایی که عمیق تر هستند در برابر گرم شدن سریع و شدید محافظت می شوند ، اما بیرون زدگی با آنها بیشتر طول می کشد.

از این نتایج شبیه سازی برای دریاچه های منفرد در آلمان یا اتریش ، اظهارات خاصی نمی توان بدست آورد. همچنین مشخص نیست که اکوسیستم مخزن چگونه به دمای زیاد مکرر واکنش نشان می دهد. در حالی که برخی ارگانیسم ها – مانند سیانوباکتری ها – از دماهای بالاتر بهره مند می شوند ، برخی دیگر می میرند. لوتز بكز ، متخصص آب از دانشگاه كنستانز در مركز رسانه علوم ، گفت: این می تواند منجر به تغییر در ترکیب گونه شود. برای برخی از گونه ها ، حتی در یک رویداد با درجه حرارت بالا بسیار گرم می شود: “همه ما هنوز باید تصاویر تابستان 2018 را در ذهن خود داشته باشیم که ماهی های مرده زیادی را در دمای بالای آب دیدیم.” علاوه بر این ، دریاچه ها تمام اثرات مضر دیگر مانند مصرف بیش از حد مواد مغذی ، برداشت بیش از حد آب یا میکروپلاستیک را دارند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *