[ad_1]

اکنون بخشهایی از جنگلهای منطقه آمازون مقدار بیشتری CO تولید می کنند2 از چه زمانی ضبط می کنند این نتیجه کارگروهی به رهبری لوسیانا V. گاتی از انستیتوی تحقیقات فضایی ملی (IPEN) در برزیل بر اساس اندازه گیری دی اکسید کربن و مونوکسیدکربن در جو است. مطابق با انتشار وی در نیچر ، این منطقه به ویژه در شرق CO بیشتری منتشر می کند2 از جانب، و با مونوکسیدکربن ناشی از آتش سوزی ارتباط دارد. مناطق جنوب شرقی حتی بیشتر از میزان جذب گازهای گلخانه ای ساطع می کنند. این تیم از نتایج نتیجه گیری کردند که جنگل زدایی و آتش سوزی می تواند جنگل های بارانی را به منبع دی اکسید کربن در آینده تبدیل کند.

تاکنون داده های ماهواره ای نشان می دهد که جذب و انتشار دی اکسید کربن در منطقه آمازون به خشکسالی و آتش سوزی حساس است. با این حال ، ابرها اغلب منظره را پنهان می کنند ، بنابراین داده ها معمولاً ناقص هستند. به همین دلیل ، IPEN از سال 2010 تا 2018 در مجموع 590 پرواز اندازه گیری با هواپیما انجام داد و غلظت دو گاز کمیاب دی اکسید کربن و مونوکسیدکربن را از نزدیک به زمین تا ارتفاع 4.5 کیلومتری اندازه گیری کرد. مورد دوم در آتش سوزی رخ می دهد. آنها این داده ها را با غلظت مناطق غیر مسکونی در اقیانوس اطلس جنوبی مقایسه کردند.

تاکنون جنگل های جهان حدود دو درصد بیشتر از میزان انتشار مجدد دی اکسید کربن از هوا استخراج می کنند. این مبلغ به یک مبلغ عظیم اضافه می کند: حدود یک چهارم کل انتشارات سوخت های فسیلی از سال 1960. به دلیل بهره وری بالا ، جنگل های گرمسیری مانند آمازون جز component اساسی این غرق جهانی هستند. اگر حتی بخشهایی از بزرگترین منطقه جنگلهای بارانی جهان در این توازن کشورها را تغییر دهند ، این امر تأثیرات قابل توجهی در حفاظت از آب و هوای جهانی – و بالقوه برای سرعت تغییرات آب و هوا خواهد داشت.

به ویژه ، مناطق شرقی و جنوب شرقی آمازون طی چند دهه گذشته به دلیل نفوذ انسان ، به ویژه پاکسازی ، آتش سوزی و کشاورزی ، تغییرات عمده ای داشته اند. فصل خشک اینجا نقش اساسی دارد ، زیرا در 40 سال گذشته حدود نیم درجه گرم شده است. این باعث افزایش تنش گیاهان و حتی در جنگل های بکر آتش سوزی را دوست دارد. از طرف دیگر ، مناطق غربی منطقه جنگلی وسیع در تمام طول سال بسیار مرطوب است و هنوز هم تا حد زیادی دست نخورده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *