[ad_1]

انفجارهای تشعشع سیاهچاله مجموعه ای از هشت حلقه متحدالمرکز غول پیکر را در آسمان نشان می دهد. با این حال ، دایره ها از ماده تشکیل نشده اند ، بلکه فقط از اشعه ایکس تشکیل شده است ، که توسط ابرهای گرد و غبار بین ستاره ای پراکنده شده است – به همین دلیل آنها پژواک نور نامیده می شوند. هر حلقه مربوط به ابری از گرد و غبار بین ما و سیاهچاله است که به این دلیل ایجاد شده است که تابش از فلاش کوتاه به شکل یک کره توخالی در اطراف سیاهچاله پخش می شود. این “کره نور” توسط ابرهای گرد و غبار قطع می شود و در هر زمان معین فقط قسمتی از ابر که از لبه کره عبور می کند می درخشد. بیرونی ترین و بزرگترین حلقه در واقع کوچکترین حلقه است. این مربوط به گرد و غبار است که از منبع تابش دورتر است. فقط چشم انداز آن را بزرگتر نشان می دهد.

الگوی اشعه ایکس در اطراف V404 Cygni می پیچدبارگذاری …

© سباستین هاینز ، دانشگاه ویسکانسین-مدیسون (جزئیات)

الگوی اشعه ایکس در اطراف V404 Cygni می پیچد در اینجا نحوه تابش اشعه ایکس در اطراف V404 Cygni نشان داده شده است: اشعه ایکس که توسط ستاره نوترونی در زمان طغیان در سال 2015 ساطع شده است توسط ابرهای گرد و غبار بین ما و سیاهچاله پراکنده شده است.

انفجار اولیه تابش توسط تلسکوپ فضایی سوئیفت در سال 2015 در سیستم V404 Cygni مشاهده شد. منبع یک ستاره دوتایی اشعه ایکس است که شامل یک ستاره با نیمی از جرم خورشید و یک سیاهچاله است که ماده را از ماهواره خود بیرون می کشد. دیسک گاز حاصله در نور اشعه ایکس می درخشد و گاهی اوقات چشمک های اشعه ایکس بسیار روشن تولید می کند. گروهی به سرپرستی سباستین هاینز از دانشگاه ویسکانسین انعکاس نور رویداد تلسکوپ فضایی چاندرا را مشاهده کردند و نتایج را در سال 2016 در “مجله اخترفیزیک” منتشر کردبه از آنجا که فلاش اصلی بسیار روشن بود ، آنها مجبور شدند V404 Cygni را در فاصله بین دو آشکارساز قرار دهند تا از آسیب به دستگاه جلوگیری شود. بنابراین ، حلقه های شکل ناقص است.

برای تصویری که اکنون منتشر شده است ، تیم تصاویر چاندرا را که یک ماه و نیم پس از فلاش گرفته شده است با عکسی از آسمان در نور مرئی ترکیب می کند. این دومین مشاهده از این دست گروه کاری است. تیم در حال حاضر حلقه های مشابهی را در اطراف منبع اشعه ایکس Circinus X-1 پیدا کرده است. علاوه بر وجود و موقعیت ابرهای گرد و غبار در V404 Cygni ، آنها همچنین اطلاعاتی در مورد ترکیب آنها ارائه می دهند. گروه کار ، روشنایی تابش در طول موج های مختلف – طیف – را با مدل های کامپیوتری طیف هایی که در نتیجه گرد و غبار با ترکیبات مختلف ایجاد می شوند ، مقایسه می کند. بر اساس این تجزیه و تحلیل ، دانه های پودر از سیلیکات تشکیل شده است. عمدتا گرد و غبار سنگ و گرافیت.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *