[ad_1]

وضعیت کوسه ها و پرتوهای موجود در جهان بحرانی است. این نتیجه تجزیه و تحلیل یک گروه کاری بین المللی به رهبری جانورشناس ناتان پاکورو از دانشگاه سایمون فریزر کانادا است. همانطور که تیم در “طبیعت” گزارش می دهد، تعداد ماهی های خاص از سال 1970 به طور متوسط ​​71 درصد کاهش یافته است – دلیل اصلی آن صید بی رویه کوسه ها است. کارشناسان 57 سری زمانی را برای فراوانی 18 گونه منتخب با داده های سه ارزیابی اتحادیه بین المللی برای حفاظت از طبیعت (IUCN) در مورد تهدیدات همه 31 گونه کوسه و پرتو ترکیب کرده و کاهش جمعیت جهانی را از آنها خارج کردند. وی نشان داد که پرتوهای گوشته بیش از 90 درصد کاهش می یابد ، در حالی که تلفات کوسه به طور گسترده ای وجود دارد. حتی به نظر می رسد یک گونه 30 درصد شایع شده است.

به گفته محققان ، این تصویر از نظر جغرافیایی متناقض است. در حالی که از اوایل هزاره جمعیت کوسه های آتلانتیک تثبیت شده و کاهش در اقیانوس آرام از سال 1990 حداقل به نظر می رسد ، جمعیت اقیانوس هند به طور مداوم در حال کاهش است. در آنجا ، بیشترین ضررها با 85 درصد است. با این حال ، تلفات در مناطق استوایی هر سه اقیانوس نیز از چنین بزرگی است. عامل تعیین کننده در کاهش کوسه ها این است که فشار ماهیگیری اکنون 18 برابر بیشتر از جمعیت است.

الگوی کاهش نشان می دهد که ماهیگیری در واقع مسئول است: گونه های بزرگ ابتدا تحت تأثیر قرار می گیرند. وقتی جمعیت آنها خیلی کم شود ، روند برای گونه های کوچکتر ادامه دارد. در حال حاضر 24 گونه از 31 گونه در حال انقراض قلمداد می شوند و وضعیت سه گونه – کوسه سفید در اعماق دریا ، بینی و پیشانی و حتی یک چکش – حیاتی است. کارشناسان اطراف پاچورو می نویسند ، دولتها به سرعت نیاز به معرفی و مهمتر از همه تعیین سهمیه صید دارند ، در غیر این صورت خطر سقوط جمعیت کوسه وجود دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *