[ad_1]

در شب های قبل از ماه کامل ، بسیاری از افراد دیرتر به رختخواب می روند و کمتر می خوابند. این برای فرهنگهای مختلف ، چه شهری و چه روستایی صدق می کند. این نتیجه گیری محققان است که پس از تحقیقات گسترده با متخصص مغز و اعصاب Horatio de la Iglesia از دانشگاه واشنگتن کار کردند. آنها این را گزارش می دهند در مجله “Science Advances”.

این تیم دارای اعضای توبا / کوم از مردم بومی آمریکای جنوبی بازدید کرد. 98 نفر از آنها – 55 زن و 43 مرد – با شرکت در مطالعه رفتار خواب موافقت کردند. آنها ردیاب های تناسب اندام دریافت کردند که مانند ساعت ها پوشیده شده و به طور مداوم فعالیت بدنی را کنترل می کنند. محققان از آن برای جمع آوری اطلاعات از هر شخص به مدت یک تا دو ماه استفاده کردند. مقادیر اندازه گیری شده نشان می دهد که چگونه خواب در مراحل مختلف ماه تغییر کرده است.

به لطف ماهواره پاهای طولانی تر دارید

بیشتر مردم محلی الگوی مشابهی را نشان می دهند: در شب های قبل از ماه کامل ، آنها به طور قابل توجهی کمتر می خوابند. به طور متوسط ​​نیم ساعت بعد دراز می کشند و خواب شبانه خود را فقط کمتر از یک ساعت کوتاه می کنند. با کمال تعجب ، این به سختی به محیط زندگی بستگی دارد. محققان توبا / کوم را از سه جامعه در شمال آرژانتین مطالعه کردند. گروه اول در یک منطقه کم جمعیت و بدون نور الکتریکی زندگی می کنند ، گروه دوم در یک منطقه روستایی با روشنایی الکتریکی کم و گروه سوم در حومه شهر با نور زیاد زندگی می کنند. هر سه گروه تغییر یکسانی در ریتم خواب با مراحل ماه نشان دادند ، با ساکنان شهری معمولاً بسیار کمتر می خوابند و دیرتر از ساکنان روستاها به خواب می روند.

برای آزمایش میزان گسترده بودن تأثیر ، محققان حدود 450 دانشجو را در دانشگاه واشنگتن ردیاب تناسب اندام فراهم کردند و همچنین الگوی خواب آنها را مشاهده کردند. اگرچه این دانشجویان در سیاتل ، بزرگترین شهر در شمال غربی ایالات متحده زندگی می كردند ، اما آنها الگوی مشابهی را نشان دادند: شبهای قبل از ماه كامل ، آنها بعداً به رختخواب رفتند و برای مدت كوتاهی چرت زدند.

محققان نتیجه گرفتند که ریتم خواب و بیداری ما با مراحل ماه هماهنگ است. این امر به ویژه در محیطی بدون نور مصنوعی مشهود است ، اما در شهرهای دارای نور زیاد نیز قابل مشاهده است. مطالعات سایر گروههای تحقیقاتی بعضی اوقات هیچ ارتباطی بین مراحل ماه و مدت زمان خواب پیدا نمی کند. ایگلسیا و تیمش این را به عوامل مختلف نسبت می دهند. به عنوان مثال ، مطالعات اولیه گاهی اوقات براساس گزارشات خود شرکت کنندگان انجام می شد ، که اغلب با داده های کم جزئی تر کار می کردند ، و همچنین این واقعیت را تغییر نمی داد که الگوی خواب فقط هنگامی که ماه در شب در آسمان روشن است به طور قابل توجهی تغییر می کند .

محققان فقط می توانند حدس بزنند که همگام سازی بین مرحله خواب و ماه از کجا ناشی می شود. زیست شناس ، لئاندرو کازیراقی ، یکی از نویسندگان شرکت کننده گفت: “ما شک داریم که الگوهایی که مشاهده می کنیم سازگاری ذاتی است که به اجداد ما امکان می دهد از نور شب عصر در مراحل خاصی از ماه استفاده کنند.” توبا / كوم پیر در مصاحبه های خود گزارش داد كه در شبهای روشن و مهتاب گذشته برای شكار و ماهیگیری استفاده می شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *