[ad_1]

نخ بنفش از لباس های قدیمی

دامن ساخته شده از این نخ های بنفش تقریباً مطمئناً یک شخص بلند مرتبه ، شام ، در زمان کتاب مقدس پادشاهان داوود و سلیمان حدود 3000 سال پیش پوشیده بود. این فرضیه توسط باستان شناسان اسرائیلی است که در حین حفاری در دره تیمنا یک تکه پارچه بافته شده از تارهای پشمی رنگ شده را یافته اند. این ماده با استفاده از تجزیه و تحلیل رادیوکربن ، قدیمی ترین مدرک برای استفاده از رنگهای بنفش در عصر آهن شام است. چنین رنگ هایی نادر ، گران قیمت و منحصراً مخصوص نخبگان حاکم در آن زمان بودند ، زیرا تنها با تلاش زیاد از طریق ترشح غده ای حلزون های بنفش به دست می آمدند.

استفاده از بنفش به عنوان رنگ وضعیت برای کشیشان اعظم و حکام توسط متون یهودی و مسیحی برای هزاره اول قبل از میلاد به خوبی ثابت شده است. با این حال ، هیچ مدرک مستقیمی از لباس بنفش عصر آهن در منطقه اسرائیل و فلسطین امروزی یافت نشده است. فقط پوسته های حلزون و چاله های انباشته ای که در تولید رنگ استفاده می شود ، مستند است.

در کاوش های نزدیک تیمنا تعدادی از بقایای منسوجات رنگی که هنوز هم قابل شناسایی هستند ، مشخص شده است: آب و هوای بسیار خشک محلی ، و همچنین طومارهای کمران که در غارهای نزدیک دریای مرده پیدا شده اند ، آنها را حفظ کرده است. در تیمنا ، محققان مشغول حفاری در “تپه های برده” هستند: حدود 3000 سال پیش ، کارگران در اینجا برای ذوب عسل کار می کردند. محققان این مکان را به عنوان مرکزی با فناوری پیشرفته پادشاهی ادوم در قسمت جنوبی اسرائیل باستان شناسایی کرده اند که در کتاب مقدس ذکر شده است. تاکنون شواهد علمی در مورد فرهنگ عشایری بدون معابد بزرگ یا ساختمانهای حاکم در منطقه در اواخر عصر آهن وجود دارد. کاملاً محتمل است که نخبگان این قبیله های عشایری وضعیت خود را از طریق ساختمانهای تحمیل کننده ابراز نکنند ، بلکه بیشتر از طریق لباسهای پیچیده و بسیار رنگارنگ ، محققان حدس می زنند که با ارز بن یوسف از دانشگاه تل آویو کار می کنند. در مجله تخصصی “PLoS ONE”.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *