[ad_1]

توانایی بوی خوب برای پروانه ها نیز مهم است. بنابراین ، برای دور نگه داشتن رقبا ، هلیکونیوس ملپومن یک قاتل میل جنسی را با بوی شدید در هنگام جفت گیری گسترش می دهد: β-ocimene. بوی دیگر مردان را دور نگه می دارد ، طبق مطالعه ای در مجله PLOS Biology. نویسندگان اکنون ژن مسئول تولید این ماده را شناسایی کرده اند.

پیش از این انتشار شناخته شده بود که گیاهان می توانند این ترکیب را تولید کنند. جذاب ، حتی کنایه آمیز: بعضی از گلها از β-ocimene برای جذب پروانه ها برای گرده افشانی استفاده می کنند.

کتی دارا ، نویسنده اصلی و دانشجوی دکترای گروه ژنتیک پروانه ها در کمبریج ، توضیح می دهد: “مدت هاست که تصور می شد حشرات ترکیبات شیمیایی را از گیاهان می گیرند و سپس از آنها استفاده می کنند.” اما تیم وی نشان داده است که پروانه ها می توانند این ماده شیمیایی را به تنهایی در دستگاه تناسلی خود تولید کنند – البته با اهداف کاملاً متفاوت: “پروانه های نر از آن برای دفع رقبا استفاده می کنند و گلها از همان رایحه برای جذب پروانه ها برای گرده افشانی استفاده می کنند.” که پروانه ها و گل ها به طور مستقل تکامل یافته و همان ماده شیمیایی را برای اهداف مختلف تولید می کنند.

قدرت بو

گل هلیکونیوم گل مپومن در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود و می تواند تا شش ماه عمر کند. ماده ها می توانند اسپرم چندین شریک جنسی را ذخیره کرده و در نتیجه تخمک های خود را برای چندین ماه بارور کنند. از طرف دیگر ، نرها سعی می کنند وقتی می توانند جفت شوند و با رقابت سختی روبرو می شوند.

وقتی ماده پس از جفت گیری به اندازه کافی استخوان بند بگذارد ، کمتر می شود. با دور نگه داشتن دیگران ، رایحه گل باعث می شود که نطفه مرد یک فرزند تولید کند.

پروانه ها از کجا می دانند که یک گل چه جلب می کند و چه حریف هشدار می دهد؟ دارا می گوید ، محیط بسیار حیاتی است. “اگر رایحه در اطراف گلها معطر باشد ، جذاب است ، اما اگر روی پروانه دیگری پیدا شود ، برای مردان دافعه است – زمینه اصلی است.”

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *