[ad_1]

“نظریه های زیادی در مورد قوانینی وجود دارد که باید بر اساس آن عمل کرد. این قوانین ساخته شده توسط انسان در مدلهای رایانه ای کار می کند ، اما لزوماً با قوانین موجود در طبیعت مطابقت ندارد “، این دانشمند رفتاری توضیح می دهد. برای آزمایش قوانین ، باید بتوانید آنها را تغییر دهید ، اما این امر با حیوانات زنده امکان پذیر است ، زیرا آنها همیشه بر یکدیگر تأثیر می گذارند و همیشه آنچه را که محققان می خواهند انجام نمی دهند. “یک ربات استاندارد قوانین برنامه ریزی شده را در گروه تجربه می کند. مانند یک اتومبیل با کنترل خودکار ، ربات با گروه شنا می کند ، اما از قوانین برنامه ریزی شده در آن پیروی می کند ، که می توانیم آنها را بررسی کنیم.

قوانین ازدحام

برای توصیف رفتار ازدحام ، فقط از یافته های کریگ رینولدز تولید شده توسط رایانه استفاده می شود. برنامه های تخصصی زندگی مصنوعی و گرافیک کامپیوتری برای فیلم های هالیوودی از جمله گله متحرک خفاش ها و پنگوئن ها در شهر گاتهام در “بازگشت بتمن” تیم برتون قدم می زند. رینولدز به جای برنامه ریزی جداگانه هر شیء متقابل معروف به “boyd” ، از شبیه سازی پیشگامانه “boyd” خود استفاده کرد ، که در سال 1986 اختراع شد و اکنون به عنوان یک نمایش کامپیوتری واقع بینانه از پرندگان ، گوسفندان و ماهی ها عمل می کند و مجموعه ساده ای را دنبال می کند. قوانین:

  1. اگر ویژگی بسیار زیاد است ، نزدیکتر شنا کنید.
  2. وقتی در فاصله مطلوب از گونه های نزدیک خود قرار دارید ، در یک جهت شنا کنید.
  3. اگر فرد خاص شما خیلی نزدیک شد ، شنا کنید.

با این حال ، آزمایش تجربی خاصی لازم است تا مشخص شود آیا حیوانات ازدحام زنده نیز از این مجموعه قوانین ساده در طبیعت پیروی می کنند یا نیاز به توضیح و بسط دارد. بیرباخ می گوید: “شاید یک قانون فراموش شود یا قانون دیگری مهم نباشد.”

فناوری جدید ماهی روباتیک اکنون باید اجازه این آزمایش را بدهد: ماهی های مصنوعی طوری برنامه ریزی شده اند که از این قوانین منحرف شوند تا به طور سیستماتیک واکنش های مدرسه را آزمایش کنند.

به عنوان مثال ، با ماهی های مکزیکی ، که آبهای آنها حاوی چشمه های گوگرد طبیعی است. سولفید هیدروژن که از آنها نشت می کند ، اکسیژن را از آب خارج می کند. مقدار کافی آن فقط در سطح وجود دارد و ماهی ها آنجا لذت می برند. بهشتی برای ماهیگیران ، حواصیل و باکلان ، زیرا ماهی ها نمی توانند در اعماق به مدت طولانی در زمانی که اکسیژن کم است پناه ببرند.

ماهی ها نیز دارای زنگوله هستند

اما شیرجه تماشایی و موزون مدرسه با 300000 ماهی درگیر ، طعمه های آن را در برابر پرندگان شکاری برای چند دقیقه محافظت می کند. محققان هنوز گیج هستند: مکانیسم دقیقاً چگونه کار می کند؟ یک ماهی چقدر باید به ماهی دیگر نزدیک باشد؟ آیا می توان موج تماشایی لا اولا را فقط با سه قاعده ازدحام توضیح داد؟ چه کسی هنوز بر عشق تأثیر می گذارد؟

اولین نتایج تحقیقات بیرباخ با ماهی ربات در زمینه دینامیک ازدحام نشان می دهد: شنای سریع ، ماهی های فعال تر معمولاً حرف اول را می زنند. بیرباخ توضیح می دهد: “هیچ کس نمی تواند پیشاپیش بگوید که آیا موقعیت رهبری نتیجه تعامل با ماهیان دیگر است یا صرفاً شخصیت یکی از آنها”. »اکنون می دانیم که به لطف ماهیهای رباتیک همیشه پاسخگو و مطیع: سرعت راننده تأثیر بسزایی در کل رفتار دسته داردبه “

اما این به هیچ وجه در همه جا صادق نیست ، زیرا گروه کاری بیرباخ در یک مخزن کاملاً متفاوت یافت شده است. در آلمان ، تیم چشم شناسی او به طور مرتب ماهی های گرمسیری را از آب هایی که به دلیل آب خنک کننده معرفی شده گرم هستند ، صید می کند. بیرباخ بررسی می کند که چگونه جانوران ماهی محلی می توانند تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی و گونه های مهاجم قرار بگیرند.

زیرا هر از چند گاهی آبزی خواران به طور غیر منطقی و غیرقانونی ماهیان گرمسیری مانند پیراناها را رها می کنند که به طور مختصر در سرفصل خبرها قرار می گیرند ، اما از زمستان سرد اینجا در خشکی جان سالم به در نمی برند. در همین حال ، جمعیت پایدار ماهیان گرمسیری در آبهای غیرمعمول گرم منشأ آتشفشانی یا آب سرد خنک کننده نیروگاهها حرکت می کنند ، که در جریان انتقال انرژی این س raال را ایجاد می کند: اگر نیروگاه های زغال سنگ به زودی تعطیل شوند ، کدام گونه سازگار می شود – یا حتی گسترش می یابد؟

ماهی و انتقال انرژی

ماهی های گرمسیری در آبهای گرم مانند چشمه آب گرم وارمباد اتریش در دهها سال پیش در نزدیکی ویلاچ مستقر می شوند. در طول سال ، آبهای گرم ، که هرگز زیر 15 درجه سانتیگراد نمی افتند و در نتیجه امرار معاش جمعیت پایدار ماهیان گرمسیری را تشکیل می دهند ، نیز در آلمان یافت می شود. آنها را می توان در جایی که نیروگاه ها آب خنک کننده گرمایشان را منحرف می کنند و در گودال آب معادن روباز یافت می شود.

در زمستان ، جمعیت به ناحیه ای که آب خنک کننده گرم شده وارد می شود کاهش می یابد. در تابستان ، محدوده دمایی مناسب به کل جریان می رسد ، به طوری که ماهی های گرمسیری مانند گوپی ها می توانند از منطقه اصلی خود مهاجرت کنند. تیم بیرباخ این گسترش گوپی ها را دنبال کردند و نقش افراد را با ماهی روبات آزمایش کردند.

Ichthyologists پیشنهاد کرده اند که این ماهی ها با شخصیتی جسورتر ، فعالتر و کمتر اجتماعی هستند ، که اولین کسانی بودند که دست به ناشناخته زدند ، که گوپی ها تا به حال ندیده بودند. اما تیم بیرباخ ترکیبی رنگارنگ از شخصیت ها را در همه مکان ها در همه زمان ها شناسایی می کند ، زیرا آنها نیز در منطقه اصلی یافت می شوند ، بیشتر گوپی های جسورانه نیستند.

اکنون دانشمندان می خواهند بدانند که گونه های جدید مهاجم چگونه در حال گسترش هستند. از یک سو ، برای اینکه بتوان در صورت لزوم اقدامات حفاظتی را انجام داد و از سوی دیگر ، برای کنترل خطر بیماریهای وارداتی. کارشناس ماهی با نگرانی توضیح می دهد: “انگل ها معمولاً مقاوم تر و سازگارتر هستند و همچنین به حیوانات بومی حمله می کنند.” و این مشکل واقعی است. “

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *