[ad_1]

اگر یک گیاه نیاز به مطالعه دقیق دارد ، باید گل های زیبا ، ترجیحاً آبی به دست آورد. در مقابل ، نه گونه های نادر و نه در معرض خطر محبوبیت خاصی نزد متخصصان ندارند. این نتیجه کارگروهی به رهبری مارتینو آدامو از دانشگاه تورین بر اساس تجزیه و تحلیل 280 نشریه از مطالعات گیاهان در جنوب غربی آلپ است. همانطور که تیم در “گیاهان طبیعی” گزارش داد، گیاهان با گلهای گلدار نسبت به گونه های سبز یا قهوه ای به طور نامتناسبی نشان داده می شوند. این نشان می دهد که متخصصان گیاهان اغلب هنگام انتخاب موضوع تحقیق خود با ملاحظات زیبایی هدایت می شوند. این اثر در حیوانات نیز شناخته شده است.

به عنوان پرونده ای برای تحقیقات خود ، آدامو و تیمش کوه های آلپ جنوب غربی را انتخاب کردند ، منطقه ای که دارای مطالعه زیادی است و از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. طبق گفته های خودشان ، این محدودیت به آنها امکان می دهد عوامل مخرب احتمالی را بهتر کنترل کنند. این تیم خواص 113 گیاه مورد مطالعه ، از جمله رنگ ، اندازه ، زیستگاه و فراوانی را با تعداد نشریات منتشر شده در آنها مقایسه کرد. نتیجه: به نظر می رسد مهمترین فاکتور انتخاب ظاهر است.

این امر عمدتا بر رنگ گلها تأثیر می گذارد. طبق تجزیه و تحلیل ، گونه هایی با گلهای سفید و قرمز در ادبیات دو برابر بیشتر از حد انتظار ، گلهای آبی حتی بیش از سه بار نشان داده شده اند. از طرف دیگر ، خواصی که انتظار می رود از اهمیت علمی بیشتری برخوردار باشند – مانند زیستگاه های ویژه یا ثبت در لیست قرمز گونه های در معرض خطر – نقشی ندارند.

این اولویت برای گونه های کاریزمایی مشکلی است که بارها و بارها در تحقیقات بیولوژیک توصیف شده است. بسیاری از کارشناسان می ترسند که به این ترتیب ارگانیسم های کمتر زیبا در نقطه کور محافظت از گونه ها قرار گیرند. هدف از انجام مطالعاتی مانند گروه آدامو کمک به تحقیقات متعادلتر در گیاهان است. چگونه جهانیان حرفه ای از اشتیاق آنها به گل آبی را درمان کنیم ، تیم هنوز راه حل خوبی پیدا نکرده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *