[ad_1]

آزمایش با تخم مرغ نشان می دهد که قلاب چانه برای مغز خطرناک تر از ضربه پیشانی به بینی است. این نتیجه ای است که جی لانگ ، رونگون ناتان و کیان هونگ وو از دانشگاه ویلانووا در پنسیلوانیا به دست آوردند. در نشریه ای در “فیزیک سیالات”. آنها مطالعه کردند که چگونه زرده تغییر شکل می دهد وقتی تخم کامل شتاب می گیرد – مانند یک سر از یک ضربه شدید. آنها دریافتند که زرده هنگام ایجاد ضربه چرخشی بسیار تغییر شکل می دهد تا زمانی که تخم مرغ رو به جلو رانده می شود. براساس شباهت های اساسی تخمک و سر انسان ، آنها نتیجه می گیرند که اثرات جسمی مشابهی نیز در آنجا رخ می دهد. بر این اساس ، هنگام سکته مغزی باعث چرخش سر می شود ، باید تغییر شکل بیشتر – و در نتیجه آسیب شدید مغزی – وجود داشته باشد.

همانطور که آنها استدلال می کنند ، تخم مرغ از نظر جسمی شبیه سر انسان است: درون آن یک توده نرم وجود دارد که در مایع پیچیده می شود و از خارج توسط پوسته سخت محافظت می شود. زرده مربوط به مغز ، پروتئین به مایع مغزی نخاعی اطراف و پوسته تخم مرغ به جمجمه است. بر این اساس ، نیروهای م actingثر و فعل و انفعالات بین اجزا between نیز باید قابل مقایسه باشند. لانگ و همکارانش برای مشاهده این تخم در تخم مرغ ، تخم مرغ را از پوسته درون ظرفی جامد و شفاف پر کردند که در دستگاه آزمایشی آویزان بود و محققان با آن انواع مختلف شتاب را تولید می کردند.

او الهام گرفته از وسیله ای استفاده کرد که می تواند بدون بستن تخمها شکسته شود. صفراین سه محقق گزارش می دهند: این زرده را از بین می برد و زرده تخم مرغ و سفیده را بدون آسیب رساندن به پوسته مخلوط می کند. آنها می خواستند بررسی کنند که چه نیروها و تأثیراتی ظاهر می شود. آنها دریافتند که یک ضربه پیشانی به سختی باعث تغییر شکل زرده تخم مرغ می شود ، در حالی که چرخش تأثیر بیشتری دارد.

در این مرحله ، تیم اظهار داشت که ضربه به چانه بیشترین گشتاور ممکن را روی جمجمه وارد می کند و در نتیجه می تواند به همان اندازه موثر باشد. با این حال ، به نظر می رسد نویسندگان از مقایسه نتایج خود با ادبیات پزشکی مربوط به آسیب مغزی خودداری می کنند.

آنها همچنین نتیجه گرفتند که متفاوت باشد تخم مرغ به طور ناگهانی در چرخش قرار گیرد یا به طور ناگهانی از چرخش متوقف شود. در حالت دوم ، زرده بسیار تغییر شکل می دهد ، زیرا سرعت آن کمتر از مایع اطراف آن کند می شود و با نیروی گریز از مرکز خارج می شود. با این حال ، این خط تشبیه بین سر و تخمک را نیز نشان می دهد: مغز معمولاً آزادانه در جمجمه نمی چرخد. و اگر چنین شود ، تغییر شکلهای بعدی ناشی از نیروهای گریز از مرکز دیگر نقش مهمی ندارند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *