[ad_1]

مرگ خدا ، ابرمرد ، ارزیابی مجدد همه ارزش ها – این کلمات کلیدی با یک فیلسوف و پسر کشیش فردریش نیچه (1844-1900) ارتباط ناگسستنی دارند. هانس-مارتین شونر-مان ، استاد فلسفه سیاسی در LMU مونیخ ، اکنون مقدمه ای فشرده از زندگی و کار خود ارائه می دهد.

Schöncher-Man آثار نیچه را تقریباً در 130 صفحه دنبال می کند. وی این کار را با ترتیب دقیق زمانی انجام می دهد و خلاصه مختصری از پایان نامه های اصلی خود را در توصیف زندگی مشخص شده توسط بیماری و سفرهای ناپایدار حذف می کند. اندیشه هوشیار نیچه فقط 20 سال طول می کشد ، از استادی وی در رشته فلسفه کلاسیک در بازل در سال 1869 تا شکست ذهنی وی در تورین در اوایل سال 1889. تا زمان مرگ ، او اولین مادرش در Naumburg بود و سپس توسط خواهرش در ویمار حفظ شد. به طور خاص ، دومی از طریق جعل و تقلب های خود ، به تصدیق یک برادر کمک بسیاری کرد.

کاهش سلامتی و مگالومانیا

شونر-مان ، نیچه را متفكری ضعیف توصیف كرد كه نه تنها در زمینه واقعی خود ، یعنی در رشته فلسفه ، دستاورد كمی به دست آورد ، بلكه از نظر فلسفی نیز رنگ پریده ماند. علاوه بر رئیس خود ، Spiritus ، آرتور شوپنهاور (1860-1788) ، او فقط با پیش سقراطی ها سر و کار داشت و خواندن فشرده ای مانند کانت یا هگل را کنار گذاشت. شاید این به دلیل نزدیک بینی نزدیک به سختی برای او امکان پذیر بود. یکی از آنها یک شخصیت خودشیفته آماتور و تحقیر نسبت به زنانی پیدا می کند که با بدتر شدن سلامتی خود عمیقاً به مگالومانیا می خورند ، تا اینکه سرانجام باور کند که او خدا یا حداقل پادشاه ایتالیا است.

شونر-مان بارها و بارها به پیوندهای اخلاق نخبگان اشرافی نیچه با توتالیتاریسم پر رونق قرن بیستم اشاره می کند. ایدئولوگ های وی از ایده هایی مانند ابرمرد و “اراده به قدرت” (عنوان مغرضانه ای از کتاب که خواهر نیچه در نوشته های متروکه قرار می دهد) استفاده گسترده می کنند. با این حال جای تردید است که عملکرد شخص تا چه اندازه با لباس بعدی او قابل اندازه گیری است. درست است که نازی ها از نیچه به عنوان سلف معنوی خود سو ab استفاده کردند ، اما این به ما کمک نمی کند زمان و زندگی نامه او را درک کنیم.

فلسفه نیچه ، در واقع تمام شخصیت وی ، محتاطانه و منظم نبود ، بلکه گزنده و جدال آمیز ، پر از اغراق و تضاد بود. اما این جذابیت امروز آنهاست. به نظر می رسد شکایت در این مورد سرزنش طوفان برای عدم تأمین باران متوسط ​​و بارور است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *