[ad_1]

رودخانه هایی مانند راین که در طول سال آب حمل می کنند ، امری عادی نیست. نیمی از آب روان ، از جمله رودخانه های بزرگی مانند نیجر در آفریقای مرکزی ، به دلایل کاملاً طبیعی می تواند به طور منظم خشک شود. حداقل هنوز این اکنون توسط یک گروه کاری به سرپرستی ماتیس لوئیک مساجر از دانشگاه مک گیل مونترال در “طبیعت” اعلام شده است.. این امر بسیاری از رودخانه ها را در مناطق خشک تحت تأثیر قرار می دهد ، اما حتی در مرطوب ترین مناطق جهان ، حدود یک سوم رودخانه ها حداقل یک روز در سال فاقد آب هستند. تیم نوشت: نتیجه این فرضیه های اساسی در مورد رودخانه ها را زیر سوال می برد. چنین رودخانه های موقتی نه تنها در تحقیقات بلکه در مدیریت آب نیز مورد غفلت قرار می گیرند. وی خواستار “مدل مفهومی جدیدی برای رودخانه ها” شد که شامل تخلیه منظم اجسام آب نیز می باشد.

گروه کاری از داده های موجود در مورد رودخانه ها استفاده می کند و آنها را در یک مدل با اطلاعات مربوط به آب و هوا ، جغرافیا ، پوشش گیاهی و سایر عواملی که بر تعادل آب تأثیر می گذارد ، ترکیب می کند. سپس روابط تعیین شده به رودخانه های سراسر جهان را برای تعیین جریان آنها منتقل کرد. بر این اساس ، 51 تا 60 درصد از رودخانه ها حداقل در یک روز از سال در مناطقی از مسیر خود کاملاً خشک می شوند. در مناطق بسیار خشک ، این مسئله – تعجب آور نیست – حدود 95 درصد از کل رودخانه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما حتی در تالاب ها ، مانند جنوب شرقی آسیا ، تا 35 درصد از رودخانه ها به طور موقت جریان ندارند. تجزیه و تحلیل در اصل تایید می کند کارهای قبلی ، در میان دیگران ، توسط متخصصان آلمانی.

چنین اجسام آبی که به طور منظم خشک می شوند ، نه تنها گسترده هستند ، بلکه اغلب زیستگاه اکوسیستم های خاص گونه های غنی و مستقل هستند. بعلاوه ، آنها برای تعادل آب موجود در آبهای بزرگتر ، عمدتاً دائمی که تاکنون غالباً جریان ورودی مداوم از بالادست آنها فرض می شد ، بسیار مهم هستند. آخرین و نه مهمترین موارد ، چنین داده هایی در مورد آبهای غیر دائمی برای ارزیابی تأثیرات واقعی مداخلات انسانی بر تعادل آب یک منطقه بسیار مهم است. زیرا بسیاری از فعالیتهای انسانی به معنای واقعی کلمه رودخانه های جهان را کنده می کنند.

تغییرات آب و هوایی در حال تغییر در الگوی بارندگی ، کاربری زمین در حال تغییر رواناب سطحی و برداشت آب در سطح زیر زمین و مستقیم تغییر سطح آب رودخانه است. اینکه فقط رودخانه های با جریان جزئی نسبت به چنین تغییراتی در مقابل آبهای دائمی واکنش نشان می دهند و این چه عواقبی برای تعادل آب در محیط اطراف آنها به دنبال دارد ، فقط به طور جزئی بررسی شده است. این امر تأمین آب و محیط زیست میلیاردها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. طبق تجزیه و تحلیل تیم Messager ، 52 درصد از کل مردم در کنار رودخانه ای زندگی می کنند که به طور مکرر خشک می شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *