[ad_1]

در پایان سال 2020 ، کوه یخ غول پیکر A-68 ظاهراً بی وقفه به سمت جزیره جنوبی جورجیا در اقیانوس اطلس جنوبی در حرکت بود. در آن زمان ، بیشتر مساحت 4200 کیلومتر مربع از این جزیره بزرگتر بود و این نگرانی را در بین زیست شناسان ایجاد کرد که کوه یخ می تواند دسترسی پنگوئن ها و شیرهای دریایی را به منابع مهم غذایی دشوارتر کند. در همین حال ، A-68 به قطعات زیادی متلاشی شده و احتمالاً بیشتر در حال عبور از جنوب جورجیا است ، همانطور که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد.

در حدود 30 کیلومتری ساحل ، A-68 با جریانات شدیدی روبرو شد که به اطراف جزیره منتهی می شوند. آنها ابتدا کوه یخ را به دو قسمت تقسیم کردند و سپس قطعات را جدا کردند. بزرگترین آن که A-68a نام دارد ، اندکی قبل از شروع سال هنوز حدود 2500 کیلومتر مربع مساحت دارد ، اما سایر قطعات آن ، A-68d ، A-68e و A-68f ، از بین رفته اند.

دو کاشی بزرگ A-68a و A-68e در حال حاضر در جهت جنوب شرقی حمل می شوند. با این حال ، ناظران اطراف Geraint Tarling از نظرسنجی قطب جنوب انگلیس (BAS) پیش بینی می کنند که جریان ها به زودی آنها را به شمال شرقی بازمی گرداند. سپس A-68a و A-68e می توانند در سواحل شرقی گرجستان جنوبی مستقر شوند. با این حال ، بسیاری از ترک های بزرگ از میان کوه های یخی بزرگ عبور می کنند ، بنابراین احتمالاً به زودی ادامه می یابد تا از هم بپاشند.

اگر هواپیمای A-68 از قفسه ساحل جورجیا جنوبی کاملاً مسدود شده باشد ، ممکن است برای بسیاری از پنگوئن ها و شیرهای دریایی مشکل ساز شود: آنها در حال حاضر فرزندان خود را در تابستان جنوبی بزرگ می کنند و به دنبال غذا در دریا در اطراف جزیره هستند. A-68 برخی از مکانهای تغذیه را مسدود کرده و حیوانات را مجبور به اجتناب می کند. در حوادث زودتر – کوچکتر – بسیاری از پنگوئن های جوان از گرسنگی مردند زیرا والدین آنها در زمان مناسب نمی توانستند به اندازه کافی طعمه بگیرند.

کوه یخ در ابتدا دوازده درصد از کل قفسه یخی لارسن-سی را در سواحل شبه جزیره قطب جنوب اشغال کرد. او در سال 2017 لارسن-سی را قطع کرد و از آن زمان به بعد در اقیانوس اطلس جنوبی حرکت می کند. یک هیئت BAS باید پیامدهای زیست محیطی و هیدروژئولوژیکی سفر وی به جنوب جورجیا را مطالعه کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *