[ad_1]

حدود 200 منطقه در 34 کشور به دلیل غرق شدن آسیب جدی دیده اند. این نتیجه مطالعه ای است که Gerardo Herrera-Garcia از انستیتوی زمین شناسی و معدن اسپانیا و تیم وی گزارشات چنین پدیده هایی را به طور سیستماتیک ارزیابی کردند. آنها با استفاده از داده ها ، یک مدل پیش بینی شده را ایجاد کردند که در حدود 1.6 میلیارد نفر باید تا سال 2040 در یک منطقه در حال غرق شدن زندگی کنند.

مطابق با مطالعه منتشر شده در مجله Science دو شرایط به اصطلاح فرونشست خاک را تشویق می کند: از یک طرف ، به ماهیت خاک بستگی دارد. مناطق مورد تهدید ، به عنوان مثال ، در دلتاهای بزرگ رودخانه (ویتنام ، مصر ، هلند) ، و همچنین در حوضه های رسوبی در داخل کشور ، مانند مکزیک و ایران یافت می شود. از طرف دیگر ، این پدیده عمدتا در مواردی رخ می دهد که تراکم جمعیت زیادی وجود داشته باشد و نیاز به آب زیاد باشد. سپس به ویژه مقدار زیادی آب از انبار زیرزمینی گرفته می شود ، این بدان معناست که در سطح زیرزمینی آب وجود ندارد و خاک فوقانی ته نشین می شود.

در نتیجه ، سفره های زیرزمینی برای بارگیری مجدد توسط بارندگی برای همیشه بسته می شوند. عواقب آن از یک سو افزایش کمبود آب و از سوی دیگر افزایش خطر سیل و طغیان است. تخمین زده می شود که حدود 635 میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که هم خطر غرق شدن و هم جاری شدن سیل را دارند. غرق شدن همچنین به ساختمان ها و زیرساخت های فنی آسیب رساند. طبق محاسبه مدل هررا گارسیا و تیمش ، پیامدهای اقتصادی در مناطقی احساس می شود که امروزه حدود 21 درصد از تولید ناخالص ملی جهان را تولید می کنند. خشکسالی ها که به دلیل تغییرات آب و هوایی احتمالاً در آینده در بسیاری از نقاط افزایش خواهد یافت ، این مسئله را بیشتر می کند.

جایی که زمین غرق می شودبار …

© P. Ezquerro & G. Herrera ، سازمان زمین شناسی اسپانیا (با جزئیات)

جایی که زمین غرق می شود هرچه رنگ قرمز قویتر باشد ، احتمال غرق شدن بیشتر است. در اروپا ، دره پو و هلند به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند. این پدیده در آسیا به ویژه در مناطق پرجمعیت چین بسیار بیشتر مورد توجه است.

طبق برآوردها ، رهبران امروز ایران و مکزیک هستند. برخی از شهرهای ایران سالانه حدود 25 سانتی متر در زیر آب فرو می روند و در مکزیک حتی 30 سانتی متر در سال خواهند بود. در قرن گذشته ، دره مرکزی کالیفرنیا حدود 9 متر غرق شده است ، دلیل این امر ، به گفته هررا-گارسیا و شرکت ، در اینجا استخراج بیش از حد آب زیرزمینی است.

دانشمندان این تیم پیشنهاد می کنند اقدامات متقابل بیشتری در آینده اتخاذ و مدیریت پایدار آب انجام شود. به عنوان مثال ، در قرن بیستم ، شهر توکیو با بهبود مدیریت آبهای زیرزمینی موفق به جلوگیری از کاهش ظاهراً قابل توقف شد: مانند دیگر شهرهای ژاپن ، کلانشهر قبلاً در حدود چهار متر غرق شده بود.

بروزرسانی از تاریخ 01.05.21: در نسخه قبلی این مقاله ، تعداد افراد تحت تأثیر غرق شدن به اشتباه بیان شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *