[ad_1]

وقتی صدفی مادر مروارید تولید می کند ، همیشه لایه های جدیدی عمدتا کربنات کلسیم روی پوسته خود رسوب می کند. اگر این لایه ها را زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل کنید ، می بینید که آنها از پلاکت های کوچکی تشکیل شده اند که بسیار منظم مرتب شده اند. نکته قابل توجه این است که این آرایش با گذشت زمان کاملتر و کاملتر می شود – پلاکت ها مانند اتم ها در یک کریستال جمع می شوند و یک ساختار منظم را تشکیل می دهند ، که در نهایت درخشش جذابی به مواد می بخشد.

اکنون تیمی از دانشمندان به رهبری ایگور زلوتنیکف از دانشگاه فنی درسدن در حال بررسی چگونگی تولید صدف – یا بهتر بگوییم میلیون ها سلول جدا کننده مصالح ساختمانی – هستند که می توانند چنین سطح بی عیب و نقصی را تولید کنند.

به عنوان گروه در مجله تجارت “فیزیک طبیعت” می نویسد ، نیازی به مکانیسم کنترل سطح بالاتر نیست. در حقیقت ، روند رشد در ابتدا کاملاً غیر سیستماتیک است. فقط با گذشت زمان روند خود سازمان دهی قابل توجه می شود و منجر به ایجاد الگویی منظم در مادر مروارید بالغ می شود. به گفته زلوتنیکف و تیم وی ، مدت هاست که مشخص شده است که تمام نقص در ساختار لایه ، مانند مارپیچ های پله های مارپیچ ، دارای یک دست هستند ، یعنی. آنها یا چپ هستند یا راست. این اختلال ساختاری که هر نقص ایجاد می کند از فاصله بیشتری دیده می شود و در چیدمان بیشتر پلاکت های جدید در این قسمت تأثیر می گذارد.

مادر مروارید در سطح مقطعبار …

© ایگور زلوتنیکوف ، TU درسدن (گزیده)

مادر مروارید در سطح مقطع این ماده براق از مقیاس های کوچک بی شماری تشکیل شده است که به صورت لایه لایه روی هم قرار گرفته اند. جهت رشد در این سطح مقطع از پایین به بالا است.

این پیامدهای گسترده ای دارد ، زیرا تیم تحقیقاتی با استفاده از روش های تجزیه و تحلیل بسیار با وضوح بالا در مرکز تابش سنکرونرون اروپا در گرنوبل دریافت: با هر لایه جدید ، نقص بازوی مخالف به هم نزدیک می شود. آنها تا زمان ملاقات با هم رشد می کنند – و نابود می شوند. سطح در حال تبدیل شدن کامل تر و کامل تر است.

به گفته زلوتنیکف و گروه کاری وی ، فرآیندهای مشابه می توانند در سایر مواد معدنی زیستی اتفاق بیفتند و “کمال اختلال” ایجاد کنند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *