[ad_1]

در ابتدا ، این ماده معدنی به ویژه کنجکاو بود. در سال 1756 ، معدن شناس سوئدی ، Axel Frederik Kronsted نوشت: “کیف پول و کف در آتش لوله لحیم کاری”. وی ماده زئولیت را به دنبال دو واژه یونانی “جوشاندن” و “سنگ” نامید. هیچ استفاده معنی داری مشاهده نمی شود. اما این به طرز چشمگیری تغییر کرده است. کلاس موادی که امروزه این نام را دارند ، عملاً در همه جا مفید است – در اشکهای آبجو ، ماشین های ظرفشویی و سطل های زباله. و این تازه اولشه. برخی از کارشناسان حتی پارچه ها را عامل اصلی دفع بحران آب و هوا می دانند.

زئولیت ها در ابتدا به تسریع انتشار دی اکسید کربن کمک کردند. زیرا آنها ابتدا به عنوان مواد کمکی در تولید سوخت های نفت خام وارد صنعت شدند. آنها مولکولهای منشعب طولانی را به روغن خام جدا می کنندکه به طور انفجاری از آنهایی با طول زنجیره متوسط ​​که باعث کوبیدن می شوند ، می سوزند آنها ترک خوردگی کاتالیزوری اسیدی را امکان پذیر می کنند، که در آن مولکولهای زنجیره بلند به کوچک ترها تقسیم می شوند. در صنعت پتروشیمی به لطف این زئولیت ها می توان سالانه 400 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی کرد. انواع دیگر مواد شیمیایی اساسی مانند اتیلن بنزن و پروپیلن اکسید تولید می کنند.

تاکنون “سبزترین” استفاده از این مواد در مواد شوینده بوده است. در آنجا آنها فسفاتهایی را که آب را بارور می کنند جایگزین می کنند و کلسیم را در ساختار آنها متصل می کنند و در نتیجه آب را نرم می کنند. در حال حاضر ، این مواد افزودنی قسمت عمده ای از تولید سالانه حدود یک میلیون تن زئولیت را تشکیل می دهند.

سوراخ به سوراخ

اما به گفته بسیاری از کارشناسان ، این تنها بخشی از پتانسیل آنها است. زیرا در منافذ داخلی با اندازه نانومتر که مرتباً مرتب شده اند – از ویژگی های مهم زئولیت ها – موارد بسیار بیشتری می توانند اتفاق بیفتند. این کانال ها نه تنها مواد بسیار خاصی را از طریق دیگران منتقل می کنند و هم آنها را استثنا می کنند ، بلکه اجازه می دهند واکنش های خاصی اتفاق بیفتد و برخی دیگر چنین نیستند. و می توانید آنها را در اندازه ها و ساختارهای مختلف بی شماری بسازید.

یوهانس لرچر از دانشگاه فنی مونیخ در یک نشریه 2017 به لطف چنین زئولیت های مخصوص ساخته شده ، به عنوان مثال می توان سوخت های “سبز” را به راحتی تولید کرد. “فقط نصب بیشتر توربین های بادی کافی نیست. ما همچنین به سوخت های مایع نیاز خواهیم داشت ، سوخت هایی که باید از نظر آب و هوایی خنثی باشند. ” برای تولید آنها ، لرچر ، مانند بسیاری دیگر از متخصصان ، به انطباق مواد معدنی با چنین واکنشهای غیر اقتصادی متکی است.

ساختار زئولیت ZSM-5 با نشان دادن tetrahedra هماهنگی.بار …

زئولیت با نانو کانال ساختار زئولیت ZSM-5 از چهار ضلعی تشکیل شده از اتمهای اکسیژن با یک اتم فلز در مرکز ، معمولاً سیلیکون یا آلومینیوم تشکیل شده است. این ساختار توسط کانالهایی عبور می کند که تقریباً به هر روشی که بخواهید قابل طراحی است.

ساختار اساسی مواد معدنی قابل اعتماد ساده است: سیلیکون و آلومینیوم در وسط چهار ضلعی ساخته شده از اتمهای اکسیژن قرار دارند. این اشکال که شبیه هرمی مثلثی هستند توسط اتمهای اکسیژن به هم متصل می شوند. آنها یک شبکه سه بعدی ایجاد می کنند که فضای زیادی برای کانال ها و منافذ باز می کند. زئولیت مانند فوم ساختاری سست نیست ، اما از همان بلوک های ساختمانی سرامیک تشکیل شده است. بنابراین این ماده سخت است که حتی در دماهای بالا نیز خرد نمی شود و پایدار می ماند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *