[ad_1]

یک انفجار عظیم در روز یکشنبه منجر به ایجاد اسید آتشین کاملاً واضح در دریای خزر شد که هنوز دهها کیلومتر با آن فاصله داشت. منطقه در سواحل آذربایجان یک میدان بزرگ نفت و گاز با بسیاری از سیستم عامل های تولید است ، بنابراین تصادف به عنوان یک علت ممکن به نظر می رسید – خصوصاً اخیراً در خلیج مکزیک شرکت توسعه دهنده Pemex یک حادثه تماشایی در خط لوله رخ داده است. در حقیقت ، به نظر می رسد گلوله آتشین عظیم در مقابل شهر باکو یک علت طبیعی دارد. مقامات گفتند که یکی از آتشفشانهای گلی در منطقه فوران کرده است.

آنچه به نظر ادعای دفاعی می رسد در واقع محتمل ترین توضیح است. صدها آتشفشان گلی در منطقه وجود دارد ، از جمله بزرگترین و پرانرژی ترین انرژی در جهان. به خصوص بعد از مارک تینگای متخصص آتشفشان گل پس از انفجار در توییتر مظنون استکه محل انفجار احتمالاً نزدیک به آتشفشان گل ماکاروف بوده است ، که یک گلوله آتشین تولید می کند که از اوایل سال 1958 از دور دیده می شود. تصاویر ماهواره ای بعدی به جزیره ایگناتیوس اشاره می کنند، همچنین یک آتشفشان گل بزرگ و یکی از چندین آتشفشان در آنجا که باعث انفجار و گلوله های آتش می شود.

دلیل پدیده این است که آتشفشان های گلی ظاهر می شوند ، هنگامی که لایه های رسوبی گاز و آب در اعماق تحت فشار هستند و از طریق شکاف ها بالا می روند. آتشفشانهای لجن اغلب کمتر از آتشفشانهای آذرین “واقعی” چشمگیر هستند ، اما همچنین می توانند انرژی زیادی آزاد کنند و مقدار زیادی گل و لای آزاد کنند. مشهورترین نمونه آن آتشفشان گلی Sidoarjo در اندونزی به نام لوسی است که در سال 2006 فوران کرد و از آن زمان تاکنون فعال است. بسته به میزان مایع بودن لجن موجود در آنها ، می توانند به شکل های پنکیک مانند یا مخروط های شیب دار صدها متر تشکیل دهند.

آتشفشان گل نیز می تواند منفجر شود

در بعضی از آتشفشانهای گل ، به ویژه در نزدیکی میدانهای نفت و گاز مانند آذربایجان ، این گاز همچنین دارای متان قابل احتراق است که با تجزیه مواد بیولوژیکی تولید می شود. رفتار فوران با ترکیبات مختلف آب ، گاز و لجن تغییر می کند. این بسیار شبیه آتشفشانهایی است که سنگها را بیرون می ریزند و به راحتی می توانند نشت کنند یا به شدت منفجر شوند. اگر مواد آتشفشان گل سرشار از آب باشد ، با آرامش و یکنواختی جریان دارد و به تدریج گاز را در جو آزاد می کند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *