[ad_1]

فاجعه ای از بیماری ماقبل تاریخ را می توان در اسکلت های منطقه اطراف دریاچه بایکال در سیبری مشاهده کرد. بر این اساس ، طاعون حدود 4400 سال پیش به سیبری رسیده است – و در آن زمان ظاهرا جمعیت انسانی در آنجا به طرز چشمگیری کاهش یافته است. حداقل این چیزی است که یک گروه کاری به سرپرستی گلشاه مرو کالینچ از دانشگاه استکهلم ، بر اساس داده های ژنتیکی 40 بقایای انسانی حدود 17000 تا 550 سال پیش ، گفت. همانطور که تیم در Science Advances می نویسد، از حدود 4400 و 3800 سال پیش در دو اسکلت ردیابی طاعون پیدا کرده است Yersinia pestis – برای این دوره دقیق ، داده ها حاکی از کاهش قابل توجه تنوع ژنتیکی است.

ساده ترین توضیح در مورد کاهش تنوع ژنتیکی این است که در آن زمان جمعیت به طور قابل توجهی کاهش می یافت. با وجود باکتری طاعون ، تیم همچنین مقصر احتمالی را ارائه می دهد. با این حال ، از جلسه نتیجه نمی شود که در آن زمان یک اپیدمی بزرگ سیبری را خالی از سکنه کند. دشواری ژنتیکی در داده ها ممکن است دلایل دیگری داشته باشد ، مانند تغییرات آب و هوایی در مقیاس بزرگ.

سایر اطلاعات مربوط به ژنوم کارگروه نیز نشان می دهد که پرونده به هیچ وجه روشن نیست. جابجایی حدود 4400 سال پیش فقط یکی از سه سیگنالی است که در داده های استخوانی یافت شده است و تغییرات نسبتاً قابل توجهی در جمعیت را در حدود 98000 و حدود 6800 سال پیش نشان می دهد. حتی شواهدی از علت آن وجود ندارد. اگرچه طوفان در اوراسیا حدود چهار و نیم هزار سال پیش بیداد کرد و سیبری دور را نیز در امان نداد ، از یافته های دیگر نیز شناخته شده است. و تاریخ بشر نمونه های کافی از قدرت اپیدمی ها را می داند تا سرنوشت کل فرهنگ ها را تغییر دهد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *