[ad_1]

امید به اوایل بهار احتمالاً هرگز به اندازه زمستان 2020/21 زیاد نبوده است. آفتاب و گرما می توانند به کنترل بحران کرونر کمک کنند. در صورت مطبوع بودن دمای خارج از هوا ، فقط تهویه فضای داخلی دیگر کاری غیرقابل قبول نخواهد بود. ما می توانیم بدون اینکه خطر سرمازدگی داشته باشیم ، دوباره در خانه با دوستان و خانواده ملاقات کنیم. اما به نظر نمی رسد در ابتدا هوا تولید مثل می کند: زمستان امسال نمی خواهد با خورشید و گرما ارتباطی داشته باشد. در اروپای مرکزی حتی بیشتر احتمال دارد که با خنک کننده طولانی تری روبرو شود.

برای اولین بار در چهار سال گذشته ، ژانویه کشور سرد خود را نشان می دهد ، مناطق زیادی از کشور پوشیده از برف است. اگر به هواشناسان اعتقاد دارید ، این ممکن است فقط آغاز کار باشد. زیرا در ابتدای ژانویه یک پدیده هواشناسی در جو پدیدار شد که غالباً باعث ایجاد امواج سرد طولانی در اروپا می شود. دانشمندان آلمانی آن را گرم شدن ناگهانی استراتوسفر می نامند که در سطح بین المللی به عنوان گرم شدن اساسی شناخته می شود.

این پدیده در لایه هواشناسی تروپوسفر ما رخ نمی دهد ، بلکه یک سطح بالاتر در لایه هوا با ارتفاع بین 10 تا 50 کیلومتر استراتوسفر وجود دارد. در فضای باز معمولاً بسیار سرد و کاملاً یکنواخت وجود دارد. به مدت نیم سال هر زمستان ، گرداب قطبی بر فراز قطب شمال تشکیل می شود و مانند قله ای عظیم به صورت استوئیک می چرخد. مانند یک منطقه غول فشار کم ، در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد ​​، بنابراین با چرخش زمین هوا از غرب به شرق حرکت می کند. در استراتوسفر بالا می تواند منفی هشتاد درجه سانتیگراد و سردتر باشد. با گذشت زمان ، بادهای شدید غربی آنها کمربندهای بادی پایین را از جمله جریانی که برای زمان ما بسیار مهم است و روحیه در انتهای بالایی تروپوسفر را با خود می برد. اگر گرداب قطبی سالم باشد ، جت را هدایت می کند – هوا مانند طوفان و مارس سال 2020 طوفانی و نرم است.

اما گاه به گاه ، به طور متوسط ​​هر دو سال ، استراتوسفر ناگهان گرم می شود. در عرض چند روز ، ممکن است در این مناطق متخاصم 40 درجه سانتیگراد گرم شود و عواقب زیادی برای جریان غالب داشته باشد. گرداب قطبی شروع به چرخش می کند ، گاهی تغییر شکل می دهد یا حتی به دو گرداب کوچک شکسته می شود. در نتیجه ، گردش خون آن ممکن است کاملاً سقوط کند ، سپس در بالا یک باد شرقی وجود دارد. در صورت رسیدن به این حالت ، احتمال فوران هوای قطبی یخی بر روی زمین به سمت جنوب افزایش می یابد: گرمای زیاد در ارتفاع زیاد می تواند باعث سردی غم انگیز روی زمین شود.

جمع شدن در اوایل ژانویه

محققان جوی دقیقاً چنین پدیده ای را در 5 ژانویه مشاهده کردند. پس از گرم شدن ناگهانی ، باد از ارتفاع 36 کیلومتری از غرب به شرق چرخید و گردش طبیعی در نیمکره شمالی فرو ریخت. در همین حال ، گردش خون در استراتوسفر پایین مختل می شود ، اما اینکه آیا این سیگنال به زمین منتقل می شود در حال حاضر مشخص نیست.

Daniela Domeisen ، فیزیکدان جوی ، از ETH Zurich سالهاست که در حال مطالعه پدیده های مشابه در استراتوسفر است. او می گوید ، در حال حاضر ، اوضاع کمی پراکنده است. دومیزن کمتر به پیش بینی های جوی کوتاه مدت و میان مدت که رایانه های هواشناسی برای چند روز آینده هر چند ساعت یک بار محاسبه می کنند کمتر علاقه مند است. با فرآیندهای موجود در استراتوسفر ، او سعی می کند الگوهای طولانی مدت را در جو تشخیص دهد و بنابراین پیش بینی ها را برای هفته ها امکان پذیر می کند. گرم شدن ناگهانی در استراتوسفر روش خوبی برای انجام این کار است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *