[ad_1]

ناسا ناگزیر شد آزمایش مهم موشک سنگین جدید خود را زودهنگام متوقف کند. به جای هشت دقیقه ، سیستم پرتاب فضایی (SLS) فقط در یک دقیقه به سمت نیمکت آزمایش شلیک کرد. این موشک جانشین Saturn V معروف محسوب می شود و نقش اصلی را در برنامه Artemis بازی می کند که در سال 2020 فضانوردان را به ماه بازگرداند.

آزمایش روز شنبه یک نقطه عطف مهم در این مسیر محسوب می شود: برای اولین بار ، یک موشک SLS مجبور شد هر چهار موتور را روی یک نیمکت آزمایشی در مرکز فضایی Stennis در می سی سی پی آتش بزند. همانطور که فیلم ها نشان می دهد ، قبل از روشن شدن و از کار افتادن یکی از موتورها ، آزمایش 50 ثانیه طبق برنامه انجام شد. طبق گفته ناسا ، هنوز مشخص نیست که دقیقاً چه اشتباهی رخ داده است.

تصادف احتمالاً فرود بعدی روی ماه را به تأخیر می اندازد. سیستم پرتاب فضایی در واقع قرار بود برای اولین بار در نوامبر 2021 به فضا برود و یک کپسول بدون سرنشین به ماه پرتاب کند. به دنبال ناکامی روز شنبه ، ناظران معتقدند بعید است ناسا به این برنامه پایبند باشد.

مدتهاست که مشخص نیست ایالات متحده چه زمانی به ماه برمی گردد. رئیس جمهور معزول آمریکا ترامپ ابتدا هدف خود را تعیین کرد تا در سال 2024 دوباره روی زمین بنشیند. مدت هاست که کارشناسان این امر را غیرواقعی می دانند و اکنون حدس می زنند که این تاریخ در زمان جو بایدن ناپدید می شود.

SLS همچنین مدتهاست که به دلیل تاخیرهای مداوم و هزینه های زیاد ، مورد انتقاد قرار گرفته است. پس از تکمیل ، سیستم پرتاب قدرتمندترین موشک در جهان خواهد بود – فقط این موشک می تواند فضاپیمای ماه را بلند کند و با یک پرتاب در فضا فرود آید. اما فرود ماه با موشک اسپیس ایکس الون ماسک نیز می تواند انجام شود: برای حمل تجهیزات لازم به فضا به دو پرتاب نیاز است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *