[ad_1]

در سال 1929 ، اسکار کلاین ، فیزیکدان سوئدی پیش بینی باورنکردنی انجام داد: اگر یک الکترون را به یک مانع شلیک کنید ، می تواند به راحتی دور شود. در واقع ، این اثر تونل غیر معمول نیست: در دنیای کوانتوم ، همیشه احتمال برخورد ذره ای با مانع وجود دارد.

معمولاً یک ذره در چنین شرایطی فقط با شانس زیاد می تواند به طرف دیگر برسد. از طرف دیگر ، اسکار کلاین در محاسبات خود 100 درصد محاسبه می کند: اگر الکترون تقریباً با سرعت نور حرکت کند ، عملاً مانع را درک نمی کند – مهم نیست که واقعاً چقدر بزرگ باشد.

بلور فونون برای امواج صوتیبار …

© دانشگاه هنگ کنگ (با جزئیات)

بلور فونون

فیزیکدانان مدتهاست که آیا فرضیه کلاین ارتباطی با واقعیت دارد یا خیر: این در واقع وضعیتی که وی توصیف می کرد تقریباً غیرممکن است. چندین سال است که محققان در حال بررسی شواهد مستند در گرافیک 2D این ماده هستند. در شبکه کربن با لایه نازک ، مجموعه های بسیاری از ذرات – به اصطلاح چهار ذره – به طور واضح می توانند در شرایط خاص به صورت ریز از سد عبور کنند.

محققان به سرپرستی شیانگ ژانگ از دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی ، اکنون می خواهند این پدیده را برای اولین بار مشاهده کنند ، اما در یک محیط کاملا متفاوت: آنها استوانه های اکریلیک را به اندازه چند اینچ بر روی سطح مرتب می کنند و سپس امواج صوتی را از طرف منتقل می کنند. این روشی است که محققان آن را “کریستال فونون” از کلاس فرامادی می نامند. آنها از تعدادی م componentsلفه یکسان تشکیل شده اند که به گونه ای شکل گرفته اند که امواج را به صورت هدفمند تغییر می دهند.

در آزمایش شیانگ ژانگ ، م componentsلفه ها امواج صوتی را گروه بندی می کنند تا معادلات مشابه ذرات نیمه ذره را در نمودار دنبال کنند. به عنوان یک نتیجه ، این تحریکات از منطقه ای با استوانه های کوچکتر عبور می کنند بدون اینکه از بین بروند ، اگرچه امواج صوتی طبیعی باید در اینجا کم شوند ، اما فیزیکدانان گزارش می دهند. در مجله “Science”. این تونل سازی صوتی در 100 درصد موارد موفق بوده است ، حتی اگر محققان مانع را افزایش دهند – درست همانطور که اسکار کلاین پیش بینی کرده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *