[ad_1]

بیشتر بیش از 4000 گونه مار از سم خود در درجه اول برای شکار استفاده می کنند و حتی سموم خود را به گونه ای مخلوط می کنند که به ویژه در بدن طعمه های مورد علاقه خود موثر باشند. اما از این سم می توان برای محافظت نیز استفاده کرد. و برخی از گونه ها ممکن است به جای سلاح های دفاعی قدرتمند ، سم تولید کرده باشند. این نتیجه توسط تیمی از محققان به سرپرستی نیکلاس کاسول از دانشکده پزشکی گرمسیری لیورپول بدست آمد در یک مطالعه منتشر شده در مجله Science. برای انجام این کار ، دانشمندان گروه كمی از گونه های خاص را مورد مطالعه قرار داده اند: كبرا تف ، كه در صورت احساس حمله می توانند در فاصله حداكثر دو و نیم متری زهر را به چشم مهاجمان بالقوه بریزند. و هر گونه مار کبری تف سمی برای این منظور مخلوط سمی خود را ایجاد کرده است که فقط یک چیز مشترک دارد: اول از همه ، آنها باید به سرعت باعث درد شدید مهاجم شوند.

سم معمول بیشتر مارهای کبرا بر پایه سموم سمیت سلولی سه انگشتی (3FTx) است ، گروهی از پلی پپتیدها که تصور می شود ، از جمله موارد دیگر ، عملکرد تخریب کننده بافت را داشته باشد. تخریب بافت باعث درد می شود ، اما به تدریج اتفاق می افتد ، در حالی که هجوم سم Speikobra به شدت و بلافاصله درد می کند. بنابراین ، محققان به دنبال اجزای اضافی در سه مار کبرا تف – کبرا حلقه دار ، مارهای بالغ و مار کبرا آفریقایی – بودند که می توانند به طور مستقیم نورون های درد را فعال کنند. بنابراین ، آنها سرانجام برخی از انواع فسفولیپاز A2 را ردیابی کردند: حتی پروتئین های فعال آنزیمی کاملاً بی ضرر ، که با این حال ، در ترکیب با سموم سه انگشت اثر مخربی دارند و باعث درد شدید عصبی می شوند.

خاطرنشان می شود که سه مار کبری تف که بومی مناطق مختلف جهان هستند ، به طور مستقل مخلوط های سمی بسیار مشابهی ایجاد کرده اند. ظاهراً ، دفاع مسموم علیه چنین دشمنانی انجام می شود که تحت شرایط محیط زیست محیطی مشابه ، روند تکامل را در یک جهت هدایت کرده اند. تجزیه و تحلیل شجره نامه کبرا های تف دهنده بررسی شده حاکی از آن است که ممکن است تکامل پستانداران و انسان ها در اینجا نقش داشته باشد: میمون ها و احتمالاً انسان های قبل و اولیه نیز در صورت حمله با چوب برای مارها از راه دور خطری دارند. چشمان رو به جلو در برابر انسان و میمون ها نیز هدف ترجیحی تف تفلی کبرا در حملات شبح است. بنابراین تصادفی نیست که کبرا تف تفریحی آفریقایی توانایی خود را در حدود 6.7 میلیون سال پیش ، هنگامی که صف انسانها و میمون ها در آفریقا شکافت ، توسعه داد ، کاسول و شرکت در بخش بحث کار خود در Science حدس زدند. از سوی دیگر ، مارهای کبری آسیایی تقریباً 2.5 میلیون سال پیش تف را شروع کردند – احتمالاً پس از آنکه هومو ارکتوس ، اولین گونه انسانی جهان ، باعث برهم زدن کبرا در آسیا شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *