[ad_1]

بعدازظهر ، دقیقاً در ساعت 14:04:25 CET است یک واکنش زنجیره ای فاجعه بار آغاز می شود. در پست ارنستینوو در کرواسی ، اتصال دهنده بین دو ریل سیم به طور خودکار باز می شود. به این ترتیب ، دو خط 400 کیلوولت ، که از بالکان به اروپای مرکزی برق می رساند ، قطع شد. برق به دنبال جاده های جدید است ، خطوط دیگر را خسته می کند ، آنها را بیش از حد بار می کند. قطع کننده های مدار پاسخ می دهند و اتصالات اضافی را در صربستان ، رومانی و کرواسی قطع می کنند. فقط یک دقیقه بعد ، دقیقاً در ساعت 14:05:08 CET ، اتصال عظیم شبکه انتقال اروپا از بین رفت.

بخشی در شمال غربی به طور ناگهانی حدود هفت نیروگاه بزرگ نیرو ندارد و فرکانس شبکه رو به کاهش است. در جنوب شرقی ، تولیدکنندگان انرژی بیش از حد لازم فشار می آورند و فرکانس را فقط چند دهم هرتز افزایش می دهند. نیروگاه های آنجا به سرعت از شبکه جدا می شوند. از طرف دیگر ، در شمال ، اپراتورهای شبکه سعی می کنند با خاموش کردن برق وضعیت را کنترل کنند. چه کسی دقیقاً شناخته نشده است ، احتمالاً مشتریان صنعتی در فرانسه و ایتالیا رضایت خود را برای چنین مواردی اعلام کرده اند – و در ازای آن حقوق دریافت می کنند. سرانجام ، این دو زیر شبکه را آرام می کند. یک ساعت بعد ، آنها همگام شده و دوباره ادغام می شوند.

چنین آشفتگی ، همانطور که در 8 ژانویه اتفاق افتاد ، نشان می دهد که شبکه برق بسیار حساس است. انحرافات یا خطاهای کوچک ، مانند باز شدن کلاچ در ارنستینووو ، که هنوز مشخص نیست ، ممکن است ادامه داشته و تشدید شود. در بدترین حالت ، شبکه ها خراب می شوند و برق وجود ندارد. این فقط به این معنی نیست که چراغ ها دیگر روشن نیستند یا کتری سرد است. برق سوخت قرن 21 است. اکثر سیستم های گرمایشی برای کار ، تلفن و اتصال به اینترنت و همچنین اتومبیل های برقی به آن نیاز دارند. و اینها فقط کاربردهای آشکاری در خانوارهای خصوصی است. تصور تأثیر کسوف در زندگی عمومی ، اقتصاد و حمل و نقل تصور زیادی ندارد.

چه زمانی شبکه برق ناپایدار می شود؟ معیار مهم این فرکانس شبکه 50 هرتز است. تقاضا و عرضه در تعادل است. اگر برق بیشتری “بیرون کشیده شود” زیرا ده ها هزار نفر به طور ناگهانی اتومبیل های الکتریکی خود را به ایستگاه شارژ متصل می کنند ، فرکانس کاهش می یابد. به عنوان یک دوچرخه سوار که به یک تپه در سمت صاف می رسد ، که از توانایی او می کاهد. او سعی می کند بیشتر رکاب بزند ، اما اگر کوه خیلی شیب دار باشد ، این کافی نیست. برای اینکه به طور یکنواخت پدال ها را بچرخانید ، باید پایین بیاید و با سرعت کمتری رانندگی کند. یا اذیت می شود.

یک گرفتگی بزرگ می تواند روزها طول بکشد

در شبکه برق نیز مشابه است. در نیروگاه های بزرگ ، توربین ها و ژنراتورها با سرعت معینی می چرخند ، به طوری که جریان متناوب با 50 هرتز تولید می شود. اگر فرکانس شبکه پایین بیاید ، باید “پدال بیشتری بزنید!”: بخار بیشتری به توربین داده می شود تا زباله ها را خنثی کند. اگر این کافی نباشد ، نیروگاه های پشتیبان در عرض نیم دقیقه روشن می شوند. اگر این کمکی نکرد ، استراتژی “خود را تسهیل کنید ، به سرعت تغییر دهید” به اجرا در می آید: برق مصرف کنندگان بزرگ که با آنها قرارداد مربوطه برق قطع شده است قطع می شود. از نظر فنی ، “کاهش بار قرارداد” کمی مسخره به نظر می رسد ، اما اینگونه نیست. از آنجا که شبکه ناپایدار است و ممکن است لازم باشد در مرحله بعدی ، “انتقال خودکار بار” حفظ شود. مانند پیاده شدن از دوچرخه ، زیرشبکه های منطقه ای هم اکنون کاملاً خاموش هستند تا شبکه را در سطح بالاتری تسهیل و حفظ کنند.

آلبرت موزر از انستیتوی سیستم های برق و شبکه ها ، دیجیتال سازی و اقتصاد انرژی در دانشگاه آخن RWTH گفت: “در هر صورت ، شما می خواهید از خسوف جدی جلوگیری کنید.” علاوه بر پیامدهای اجتماعی که در تریلرهای مختلف دیده می شود ، قطع برق مشکل نیاز به بازیابی شبکه را به همراه دارد. “بسیاری از نیروگاه ها و خود شبکه برای عملکرد به برق نیاز دارند.” یک شروع جدید به اصطلاح سیستم های شروع سیاه مانند نیروگاه های برق آبی نیاز دارد. موزر می گوید: “صادقانه بگویم ، تمام کاری که شما باید در آنجا انجام دهید باز کردن شیر آب برای شروع توربین است.” سپس گره های شبکه و نیروگاه های برق به تدریج دوباره متصل می شوند. “ممکن است چند روز طول بکشد تا همه دوباره برق داشته باشند.” مهم است که از این سناریو جلوگیری کرده و در صورت بروز خطا هرچه زودتر مداخله کنید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *