[ad_1]

مواد الهام گرفته از نامه های زنجیره ای وقتی تحت فشار قرار می گیرند ، خواص خود را از حالت انعطاف پذیر به سفت و سخت تغییر می دهند. این پارچه ، توسط گروهی به سرپرستی کیارا دارایو از موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا توسعه یافته است ، تا 25 برابر سخت تر از ابتدا است ، اعلام تیم در “طبیعت”به پارچه ساخته شده توسط گروه کاری از هشت گوش توخالی تشکیل شده است که مسدود شده اما متقابلاً متحرک هستند. خواص ویژه آن بر اساس فرایندی است که به آن “سکوت” می گویند. هنگامی که فشار بر روی مواد وارد می شود ، اجزای سازنده بی حرکت می شوند – در واقع ، “نامه زنجیره ای” انعطاف پذیر طوری رفتار می کند که گویی ناگهان به یک بدنه سفت تبدیل شده است. مصالح ساخته شده از این نوع ، که می توانند بر حسب نیاز شکل بگیرند و با فرمان دیگر سفت و سست شوند ، برای بسیاری از کاربردهای فنی مورد توجه هستند. به عنوان مثال ، آنها می توانند به عنوان مصالح ساختمانی قابل حمل برای ساختمانها یا پلهای موقت عمل کنند.

دارایو و تیمش پارچه را از بدنه های سه بعدی به هم پیوسته ساخته و با استفاده از لیزر آن را مستقیماً به قطعه ای از پودر پلاستیک تبدیل کردند. هشت ضلعی مجاور 90 درجه در برابر یکدیگر می چرخند و در زاویه قفل می شوند. برای تحت فشار قرار دادن مواد ، آنها آن را در یک کیسه پلاستیکی بسته بندی کردند که هوا را از آن پمپ می کردند تا فشار بر روی سازه با تفاوت بین فشار خارجی و داخلی مطابقت داشته باشد. به این ترتیب ، آنها مواد را در معرض فشار بین 0 تا 93 کیلوپاسکال قرار می دهند تا خواص آن را مشاهده کنند.

در واقع ، مربا یک اثر شناخته شده و پرکاربرد بر روی مواد گرانول و حتی سس مایونز است. این اتفاق می افتد ، به عنوان مثال ، هنگامی که برنج را در قیف می ریزید. اگر برنج را خیلی سریع بریزید ، دانه ها گیر کرده و راه عبور را مسدود می کنند. شن هایی که تحت فشار سفت می شوند رفتار مشابهی از خود نشان می دهند. با این حال ، تفاوت اساسی بین پارچه های دانه ای و زنجیره ای وجود دارد. در حالی که نوک سینه ها فقط در هنگام کوچک شدن دچار احتقان می شوند ، اجزای بافت به هم پیوسته نیز می توانند در تنش های دیگر مانند خم شدن یا کشیدگی به هم چسبیده باشند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *