[ad_1]

2021 از جمعه آغاز شد. قطعاً بسیاری از افراد این مسئله را کاملا عملی دانسته اند زیرا شما مجبور به استرس نبوده و یک آخر هفته برای استراحت در انواع جشن های سال نو میلادی و آمادگی برای سال نو میلادی داشته اید. تقویم سالانه برای اولین بار یکشنبه را در 3 ژانویه 2021 نشان می دهد. این روزها این کشف خیلی هیجان انگیزی نیست. در گذشته ، این دانش از اهمیت زیادی برخوردار بود و با گذشت زمان نیز مورد توجه شدید ریاضیات قرار گرفت.

افسانه ای ترین ترفندهای ریاضی ، بدترین مانع تاریخ فیزیک و انواع فرمول هایی که به سختی کسی می تواند ببیند چه معنایی در آنها خفته است: اینها ساکنان دنیای فرمول های فریستیتر هستند.
تمام قسمت های ستون هفتگی او را که هر یکشنبه ظاهر می شود ، می توانید در اینجا پیدا کنید.

برای مثال ، ریاضیدان بزرگ کارل فردریش گاوس مقاله ای با عنوان “یافتن روز هفته در 1 ژانویه سال” نوشت ، که با کلمات زیبا زیر شروع می شود: “اگر یکی از کوچکترین مانده های مثبت مقدار A بعد از مدول m توسط R: A (mod.m) را نشان دهد ، همه قوانین تقویم میلادی را می توان به روش زیر نشان داد.” و آنچه گاوس خیلی نرم فرموله کرده است را می توان به شکل مدرن – حتی کمی نرمتر – به شرح زیر نوشت:

فرمول روز هفته در اول ژانویه.بار …

در این فرمول ، که به تقویم میلادی اشاره دارد ، A سال مورد بحث است و “mod” به معنای بقیه تقسیمات است. اگر A = 2021 تنظیم کنید ، باید 2020 را بر 4 ، 100 و 400 تقسیم کنید تا نتیجه بگیرید. باقی مانده های مربوطه 0 ، 20 و 20 است و کل امتیاز یک نمره میانی 201 است که اکنون باید از آن قسمت باقیمانده تقسیم 7 را محاسبه کنیم. در پایان 5 = w می گیریم و از آنجا که در این علامت ریاضی روزهای هفته شماره گذاری می شوند از 0 تا 6 ، از یکشنبه شروع می شود ، این به معنی جمعه است.

اولین روز سال 2021 جمعه و اولین یکشنبه 3 ژانویه است. البته ما می توانیم در هر تقویمی امروز و بدون محاسبه زیاد به دنبال آن باشیم. ما به همین راحتی می توانیم هر سال یک تقویم جدید بخریم و تقویم قدیمی را دور بریزیم. در دوران باستان و قرون وسطی ، این مسئله کمی پیچیده تر بود.

ریاضیات را برای نامه های یکشنبه انجام دهید

به ویژه این کلیسا علاقه زیادی به دنبال کردن سال داشت. راهبه ها و راهبان برای برنامه ریزی تعطیلات کلیسا باید می دانستند که روزهای سال در روز یکشنبه سقوط می کند – آنها ساختار اساسی را تشکیل دادند که بر اساس آن سایر تاریخ ها و رویدادهای مربوطه بنا شده است. به عنوان مثال عید پاک همیشه در اولین یکشنبه بعد از اولین ماه کامل در بهار جشن گرفته می شود.

بنابراین ، تقویم های قرون وسطایی همیشه حاوی اصطلاحاً “نامه های یکشنبه” بودند. هفت روز اول سال با حروف A تا G مشخص شده بود و این ترتیب حروف الفبا برای بقیه سال تقویم تکرار شد. اگر تاریخ اولین یکشنبه با محاسبات مناسب شناخته می شد ، نامه مربوط به آن به عنوان نامه یکشنبه به سال اختصاص داده می شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *