[ad_1]

برخی می گویند: “همه لحن عالی و بزرگ ، اما بدون محتوا” ، در حالی که دیگران می گویند این “جالب ترین ایده ای است که من می شناسم” یا “انیشتین خوشحال خواهد شد”. ما در مورد نظریه ریسمان صحبت می کنیم ، که جامعه فیزیکی را برای چندین دهه تقسیم کرده است. در بیشتر اوقات ، بحث در مورد آن از چنان سطح فنی بالایی برخوردار است که افراد عادی فرصتی برای درک استدلال های ارائه شده ندارند ، چه رسد به این که مشارکت دیگری داشته باشند. “فرمول خدا” می تواند این را تغییر دهد: میشیو کاکو فیزیکدان نظری موفق می شود اصول اساسی نظریه پیچیده را فقط در 200 صفحه – از جمله مزایا و مشکلات آن – به روش قابل فهم آماده کند.

شوخی در مورد برنامه های مخفی بمب اتمی

برای این کار ، نویسنده راه طولانی در پیش دارد: حدود سه چهارم کتاب به پیشینه می پردازد ، که در نهایت منجر به نظریه ریسمان می شود. این سفر برای خوانندگان بسیار هیجان انگیز است. کاکو نه تنها در مورد تاریخ فیزیک بحث می کند – از دموکریتوس ، که وجود اتم ها را فرض می کند ، تا نیوتن و اولین نظریه جاذبه ، ماکسول با الکترومغناطیس خود تا نظریه نسبیت انیشتین و فیزیکدانانی مانند هایزنبرگ ، دیراک و پلانک ، که کوانتوم را توسعه داده اند مکانیک نویسنده توضیحاتی را با حکایات سرگرم کننده خفه می کند ، از جمله اینکه چگونه فاینمن گاوصندوق را در آزمایشگاه در طول جنگ جهانی دوم که حاوی اسرار بمب اتم بود ، خرد کرد و پیام مرموز سرگرمی را برای آزار همکارانش در آن گذاشت.

کاکو بهتر از هر کسی می داند که چگونه روابط پیچیده جسمی را منتقل کند. او خواننده را به راحتی از طریق مهمترین مراحل تاریخ فیزیک راهنمایی می کند تا زمان رسیدن او به زمان حال ، که در آن ما جهان را از یک طرف از طریق نظریه عمومی نسبیت انیشتین و از سوی دیگر در مدل استاندارد ، که شامل الکترومغناطیس است ، توصیف می کنیم. نیروهای هسته ای در این مرحله ، نویسنده روشن می کند که برای درک همه پدیده های جهان ، از جمله انفجار بزرگ و سیاهچاله ها ، به نظریه جدیدی نیاز داریم.

کاکو نظریه ریسمان را به عنوان یک راه حل ممکن ارائه می دهد. وی خود از ابتدای تأسیس آن در دهه 1960 درگیر این نظریه بوده و از این رو یکی از بنیانگذاران آن به شمار می رود. اگرچه زمینه تحقیق بسیار پیچیده و مبتنی بر ریاضیات انتزاعی است ، اما نویسنده مهمترین خصوصیات آن را با سهولت آشکاری توضیح می دهد. خواننده را به دنیایی ده بعدی هدایت می کند که در آن بلوک های ساختمانی اساسی مانند رشته های یک طرفه نیستند. بنابراین ، ارتعاشات آنها ذرات و فعل و انفعالاتی را که ما در دنیای خود مشاهده می کنیم تولید می کند.

اشتیاق نویسنده به حوزه تحقیقاتی خود در هر صفحه از کتاب بازتاب دارد. او به وضوح نقش مهمتری را که تقارن در طول زمان در فیزیک مدرن بازی می کند ، توضیح می دهد. برای کاکو ، این بالاترین شکل تقارن را در نظریه ریسمان نشان می دهد ، که این نظریه را به ویژه در چشم او “زیبا” می کند. در عین حال ، او این واقعیت را پنهان نمی کند که همه همکاران از نقطه نظر او مشترک نیستند: او ، از جمله ، به فیزیکدان آلمانی سابین هوسنفلدر اشاره می کند ، که تحقیقات اساسی فعلی را که به جای جنبه های دیگر “زیبایی” متمرکز شده است ، نقد می کند – مانند به عنوان قابل تأیید. در تئوری “.

راستی آزمایی یکی از بزرگترین مشکلات در نظریه ریسمان است ، زیرا تاکنون با آزمایشات قابل تأیید و جعل نیست. کاکو مهمترین اشکال را در این واقعیت می داند که نظریه ریسمان دارای تعداد نامحدودی راه حل است: علاوه بر کیهان ما ، بی نهایت جهان دیگر را پیش بینی می کند بدون اینکه دلیل واقعی بودن آن را توضیح دهد. نویسنده با این مشکلات روبرو شده و نحوه حل آنها را توضیح می دهد. از جمله ، وی آزمایشاتی را توصیف می کند که حداقل نشانه هایی از اعتبار نظریه ریسمان در آینده می توان یافت: به عنوان مثال ، هنگام جستجوی ماده تاریک ، ممکن است با فوتو نوری روبرو شویم که توسط نظریه ریسمان پیش بینی شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *