[ad_1]

اگر دوران صنعتی شدن را تصور کنید ، احتمالاً به ذغال سنگ یا فولاد ، حتی حتی پنبه فکر می کنید. اما احتمالاً لاستیک کمتر است. تولید لاستیک یکی از مهمترین صنایع در حدود سال 1900 بود. قیمت نفت امروز برای ما قیمت لاستیک است.

در اوایل قرن 20 ، مواد اولیه تولید لاستیک در سراسر جهان تقریباً فقط از درختان لاستیک در برزیل و کنگو تأمین می شد. Hevea brasiliensis تا امروز مهمترین تأمین کننده مواد اولیه لازم است. نام درخت در حال حاضر محل آغاز این داستان را نشان می دهد: در آمازون برزیل. در آنجا ، مدتها قبل از صنعتی شدن ، مردم بومی از لاستیک استفاده می کردند ، به عنوان مثال برای ساختن توپ.

با لاستیک ها رونق لاستیک به وجود می آید

وقتی پوست درخت لاستیک آسیب می بیند ، مایعی شیری به نام لاتکس نشت می کند. مایع را می توان در ظروف جمع آوری کرد و سپس به صورت لاستیک پردازش کرد. نام “لاستیک” به زبان محلی پرو برمی گردد و به معنی “اشک درخت” است. این نام توسط چارلز ماری دو لا کاندامین فرانسوی که از 1735 تا 1745 در یک سفر علمی به آمازون بود ، پذیرفته شد.

در آن زمان لاستیک در اروپا اهمیت چندانی نداشت. این با دو اختراع تغییر یافت: ولکانیزاسیون و تایرهای پنوماتیک. در سال 1839 ، چارلز گودیر با گرم کردن گوگرد و برخی مواد دیگر ، لاستیک را به لاستیک الاستیک تبدیل کرد و در سال 1888 جان دانلوپ لاستیک باد دوچرخه را به ثبت رساند.

در اوایل قرن 20 ، لاستیک در همه جا وجود داشت: نه تنها لاستیک ، بلکه بسیاری از وسایل روزمره از لاستیک ساخته می شدند – از شلنگ و واشر برای صنعت گرفته تا کف و توپی کفش. صنعت خودرو بیشترین تقاضای لاستیک را داشت. هنری فورد کار خط تولید را با مدل T معرفی کرد و این خودرو را به یک محصول انبوه با قیمت مناسب تبدیل کرد. اگر او به لاستیک احتیاج نداشته باشد بسیار ارزان تر خواهد بود: برای یک ماشین 1000 دلاری ، یک سری لاستیک گودیر 400 دلار قیمت دارد.

رونق لاستیک ، منطقه آمازون را به یکی از غنی ترین مناطق برزیل تبدیل کرده است. لاستیک آنجا در مزارع به دست نمی آید ، زیرا درختان باید از هم فاصله داشته باشند. حداکثر دو درخت در هکتار مجاز است ، در غیر این صورت خطر عفونت قارچی وجود دارد روغن میکروسیکلوس. به همین دلیل به آن لاستیک وحشی نیز می گفتند. دومین منطقه اصلی استخراج لاستیک ، کنگو در آفریقا است. در آنجا ، لئوپولد دوم پادشاه بلژیک نظامی بی رحمانه از کار اجباری ایجاد کرد که به عنوان یک وحشت کنگو در تاریخ ثبت شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *