[ad_1]

یک چیز واضح است: هرکسی که علیه ویروس کرونا واکسینه شده باشد بعید است که Covid-19 را دریافت کند ، حداقل به طور جدی. از آن زمان ، آزمایشات بالینی به وضوح نشان داده است که واکسن ها از بیماری جلوگیری می کنند. اما سوال دیگری هنوز بی پاسخ است: آیا از خود عفونت پیشگیری می کنید؟ در غیر این صورت ، افرادی که واکسینه شده و Sars-CoV-2 را گرفتار کرده اند ممکن است ویروس را بیشتر گسترش دهند – به لطف کاهش علائم ، احتمالاً حتی بدون اینکه بدانند.

پگی ریز از مرکز تحقیقات عفونت هلمهولتز می گوید ، تفاوت بین دفاع ، که فقط بیماری را سرکوب می کند و ایمنی استریل ، که ویروس را به طور کامل از بین می برد ، قدرت پاسخ ایمنی است. “ایمنی عقیم یا به مقدار زیادی آنتی بادی خنثی یا سلولهای T سیتوتوکسیک موثر در خون نیاز دارد.” از بین بردن ویروس پس از ورود سریع آن به بدن بسیار مهم است که تکثیر نمی یابد و بدن می تواند آلوده شود. “اگر این موفق شود ، فرد آلوده ویروس را منتقل نمی کند.”

بنابراین سوال اصلی این است که آیا پاسخ ایمنی ناشی از واکسن ها آنقدر قوی است که بلافاصله پس از تماس اولیه از شر ویروس خلاص شود؟ پاسخ به این مسئله در مورد چگونگی ادامه بیماری همه گیر بسیار مهم است. اگر واکسیناسیون ویروس را تقریباً به طور کامل متوقف کند ، افرادی که واکسینه شده اند نه تنها محافظت نمی شوند بلکه از تماس آنها نیز محافظت می کنند. سپس هر واکسیناسیون از بیماری های بعدی جلوگیری کرده و در نتیجه سرعت همه گیری را کاهش می دهد.

هنگامی که واکسن ایمنی استریل ایجاد می کند

برعکس ، واکسن علائم را به شدت کاهش می دهد ، اما ویروس هنوز هم می تواند در بدن تکثیر شود. افراد واکسینه شده به جای تشکیل سپر محافظ ، همچنان به آلوده کردن افراد دیگر ادامه خواهند داد. این به این معنی نیست که واکسن از کار افتاده است. مهمترین وظیفه آن جلوگیری از دوره های علامت دار و شدید است.

اما اینکه واکسن های فعلی ویروس کرونا این وظیفه را به خوبی انجام می دهند تضمینی نیست که ایمنی عقیم نیز رایج باشد. ریس گفت: “پیشگیری از بیماری معمولاً آسان تر از عفونت است.” موفقیت هر دو در واکسیناسیون خاص به سه نکته بستگی دارد: “نوع پاتوژن ، نوع واکسن و نحوه انتقال پاتوژن.”

به عنوان مثال ، با تب زرد که توسط پشه ها منتقل می شود و نه از فردی به فرد دیگر ، نسبتاً آسان است. ریز توضیح داد: “به همین دلیل برای مقابله با ویروس در اسرع وقت و برای جلوگیری از پیشرفت بیماری به واکسن نیاز است.” این امر همچنین در مورد سایر بیماریهای منتقل شده توسط حیوانات مانند تب دنگی و بورلیوز نیز صدق می کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *