[ad_1]

پاول کروزن جایزه نوبل شیمی هلند روز پنجشنبه در سن 87 سالگی درگذشت. این را اپراتور هلندی NOS با اشاره به خانواده وی و م Instituteسسه شیمی ماکس پلانک در ماینتس ، جایی که کروتزن کار می کرد ، اعلام کرد. برای تحقیقات خود در مورد کاهش اوزون کلروفلوئورکربن ها ، Crutzen در سال 1995 جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد. وی این جایزه را با ماریو مولینای مکزیکی و فرانک شروود رولند آمریکایی به اشتراک گذاشت. کروتزن در آلمان در حضور خانواده درگذشت. او همسر ، دو دختر و سه نوه خود را پشت سر می گذارد.

کروتزن در سال 1933 در آمستردام متولد شد. در دهه 1960 و 1970 ، او اثرات اکسیدهای نیتروژن روی لایه ازن را مطالعه کرد – و همراه با مولینا و رولند پیش بینی کرد که این لایه توسط CFC های توسعه یافته توسط انسان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. متعاقباً استفاده از CFC در یخچال و تهویه مطبوع ممنوع شد. از سال 1980 تا 2000 ، کرزن مدیر گروه شیمی جوی در موسسه شیمی ماکس پلانک در ماینتس بود.

رئیس جامعه ماکس پلانک ، مارتین استراتمن ، کروتزن را به عنوان یک پیشگام ستایش کرد. “او اولین کسی بود که نشان داد چگونه فعالیتهای انسانی به لایه ازن آسیب می رساند. این دانش در مورد دلایل کاهش ازن در قلب ممنوعیت جهانی مواد تخریب کننده ازن است – نمونه ای بی نظیر از چگونگی تحقیقات بزرگ برنده جایزه نوبل می تواند مستقیماً به یک راه حل سیاست جهانی منجر شود. علومي كه تأثير تمدن بشر را مطالعه مي كنند ، به محيط نگاه مي كنند. برنده نوبل شیمی برای اولین بار در مورد اصطلاح “آنتروپوسن” برای عصر ما بحث می کند.

طبق گفته م Instituteسسه ماکس پلانک ، کروتزن بیش از 360 مقاله علمی و 15 کتاب علمی را به چاپ رسانده است. او یکی از دانشمندان پر استناد در جهان بود ، جوایز و جوایز زیادی دریافت کرد. وی عضو آکادمی های علمی متعددی مانند آکادمی پاپتیکال علوم و عضو افتخاری آکادمی ملی علوم لئوپولدینا بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *