[ad_1]

اغلب گفته می شود که 60 50 و 70 جدید 60 است. به نظر می رسد عکس ها تأیید هستند. فقط به تصاویر پدربزرگ و مادربزرگ خود نگاه کنید – به سن آنها بستگی دارد – و بدن خمیده و نرم ، صورت های چروکیده و چگونگی چسبیده بودن آنها به صندلی خود را به عنوان یک پیرمرد 60 ساله مشاهده کنید. چه تفاوتی با نیروهایی که به باشگاه می روند »Sexagenarii« از امروز!

اما اینها فقط مشاهدات سطحی است. برای اینکه بفهمید افراد پیرتر می شوند ، یعنی آیا نسل ها از نظر جسمی و روحی واقعا متفاوت هستند ، محققان جمعیت های متولد شده در دهه های مختلف را مقایسه می کنند. در حقیقت ، به نظر می رسد برخی مقادیر بهبود یافته اند. با این حال ، تغییرات گسترده نیستند ، اما به نظر می رسد به عوامل اجتماعی ، رفتاری و اقتصادی بستگی دارد.

دو مطالعه اخیر از فنلاند – یکی به جسمی و یکی برای پیری شناختی – جزئیات چشمگیر در مورد تغییر نسل را نشان دهید. این مطالعه با هدایت متخصص جراحی شناس Tajna Rantanen از دانشگاه Jyväskylä ، بزرگسالان متولد 1910 و 1914 را با کسانی که حدود 30 سال بعد متولد شدند مقایسه کرد. این دو گروه سنی به ترتیب در سالهای 1989 و 1990 و 2017 و 2018 مورد مطالعه قرار گرفتند.

زیبایی این کار این است که تیم نویسندگان شخصاً دو گروه را در بدو تولد در 75 سالگی و دوباره در 80 سالگی با استفاده از همان شش آزمایش فیزیکی گسترده و پنج اندازه گیری شناختی بررسی کردند. از طرف دیگر ، بیشتر مطالعات گروهی ، به سادگی طیف باریک تری از اندازه گیری ها را بررسی می کنند و بسیاری از آنها به ارزیابی خود متکی هستند.

این گروه که بعداً متولد شد ، می تواند سریعتر راه برود ، محکمتر بگیرد و با پایین پاها ورزش بیشتری کند. چنین اقداماتی پیش بینی کننده قابل اطمینان معلولیت و مرگ و میر است. در آزمون های شناختی ، آزمودنی هایی که بعداً متولد شدند کلامی ترند ، سریعتر به کارهای پیچیده حرکت انگشت پاسخ می دهند و در آزمایشی که اعداد و نمادها به آنها اختصاص داده می شود ، نمره بالاتری می گیرند.

به نظر می رسد حافظه کوتاه مدت ثابت مانده است

اما طی نسل ها همه چیز تغییر نکرده است: اندازه گیری عملکرد ریه در گروه های مقایسه مشابه است. محققان گمان می كنند كه هیچ تفاوتی در وظیفه حافظه كوتاه مدت وجود ندارد كه در آن تعدادی از اعداد باید به خاطر بیایند – احتمالاً به این دلیل كه حفظ در مدرسه و زندگی روزمره اهمیت بیشتری داشت.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *