[ad_1]

بسیاری از گربه ها با استشمام بوته گربه به حالت وجد می افتند. اگر می خواهید کار خوبی برای گربه خود انجام دهید ، باید چنین درختچه ای را در باغچه خود بکارید یا غذاهای لوکس با طعم مناسب را از فروشگاه های ویژه خریداری کنید. ببر خانگی با غلت زدن عبادی و مالیدن به برگها یا اسباب بازی از شما تشکر می کند. به نظر می رسد که بسیاری از گربه ها عطر و بوی گیاه زیادی دارند.

به غیر از گربه اروپایی (نپتا کاتاریا) یک قلم تابشی ژاپنی نیز وجود دارد که اصالتاً آسیایی است (Actinidia polygama) این اثر با نام ژاپنی آن Matatabi به فروش می رسد.

اما این دو گیاه به خودی خود چه اثراتی دارند که چنین تاثیری بر روی گربه ها دارند. و پس چرا این رفتار عجیب؟ محققانی که با Reiko Uenoyama از دانشگاه Iwate ژاپن کار می کنند اکنون در حال بررسی این دو موضوع هستند. آنها نتایج را در یک مجله تخصصی دارند “پیشرفت علمی” منتشر شده.

در مطالعه خود ، آنها با عملکرد بیولوژیکی احتمالی رفتار روبرو شدند: گربه ها بسیار علاقه مند به طعم دادن به رایحه گیاه هستند ، که به نوبه خود دفع پشه ها است. تیم اونویاما به این نکته اشاره کردند که مواد معطر برای دفع پشه ها خوب است. در واقع ، آزمایشات آزمایشگاهی و میدانی نشان داده است که مواد نپتالاکتون (گربه گربه) و نپتالاکتول (ماتاتابی) در موی گربه تعداد حملات پشه را کاهش می دهد.

دو ماده موجود در رایحه گیاه ، گیرنده مواد افیونی را در گربه ها فعال می کند و بنابراین حالت های سرخوشی ایجاد می کند. و نه فقط با گربه های خانگی معمولی – حدود 70 درصد آنها به طعمه گیاه حساس هستند – بلکه همچنین با بسیاری از بستگان از درخت خانواده Felidae. تیم اوینویاما همان واکنش را در ژاگوارها ، سیاه گوشهای اروپایی و پلنگ های آمور مشاهده کردند. بنابراین ، رفتار نیاکان بسیار قدیمی به نظر می رسد ، که به نوبه خود نشان می دهد عملکرد مهمی دارد. در غیر این صورت ، با گونه های مختلف گربه های ده میلیون ساله وجود نخواهد داشت.

باید دید چرا سایر گونه های جانوری که در نزدیکی گربه یا ماتاتابی زندگی می کنند نیز از اثرات آن بهره مند می شوند. حال این تیم می خواهد ببیند که آیا می توان از یکی از این دو ماده برای تولید ماده ضد دافع حشرات استفاده کرد که توسط انسان استفاده شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *