[ad_1]

به گفته محققان ، گونه جدیدی از پشه می تواند منجر به افزایش مالاریا در شهرهای آفریقا شود. پشه های گونه آنوفل استپنسی تاکنون آنها بیشتر در هند در خانه بوده اند ، جایی که آنها نیز در شیوع بیماری های گرمسیری نقش دارند. در سالهای اخیر ، محققان به طور فزاینده ای با جمعیتی در شهرهای شاخ آفریقا روبرو شده اند. اکنون دانشمندان از اتیوپی و هلند دریافته اند که این پشه در برابر سویه های مالاریا که در آفریقا رایج است نیز بسیار حساس است. علاوه بر این ، به نظر می رسد که می تواند در مناطق شهری بهتر از سایر گونه های پشه بومی که بیماری را منتقل می کنند ، تولید مثل کند.

یکی از نویسندگان Theun Bausma از کلینیک دانشگاهی در Nijmegen ، هلند گفت: “به نظر می رسد این پشه یک پرورش دهنده بسیار موثر در دو نوع اصلی مالاریا است.” بیماری های گرمسیری می تواند بیشتر و بیشتر به شهرهای اتیوپی و سایر مناطق آفریقا گسترش یابد ، هشدار محققان در مجله Emerging Infective Diseases.

مالاریا یک مشکل جدی در آفریقا است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، فقط در سال 2019 ، حدود 384000 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. عامل بیماری مالاریا پلاسمودیوم فالسیپاروم در اثر گزش پشه های جنس ایجاد می شود آنوفل که در آب تکثیر می شوند ، مانند گورها. با این حال ، تاکنون خطر عفونت معمولاً در مناطق شهری کمتر از مناطق روستایی است ، زیرا بهداشت و مسکن به طور کلی در مناطق شهری بهتر است و کمتر زمینه پرورش پشه وجود دارد.

این می تواند با آنوفل استپنسی تغییر: از آنجا که این گونه می تواند به ویژه در ظروف آب تمیز به خوبی تولید مثل کند ، همانطور که در مطالعه آمده است. پشه ها در بیش از 75 درصد منابع آب مورد مطالعه در شهر Auash Sebat Kilo در اتیوپی یافت می شوند.

منطقه توزیع آنوفل استپنسی رشد می کند و رشد می کند

سازمان بهداشت جهانی در سال 2019 هشدار داد: قبل از سال 2011 ، این پشه فقط در چند کشور جنوب شرقی آسیا و بخشهای زیادی از شبه جزیره عربستان پیدا شده بود ، اما از آن زمان در جیبوتی ، اتیوپی ، سریلانکا و سودان ظاهر شده است. این بسیار سازگار است و می تواند در دمای بسیار بالا در فصل خشک ، زمانی که انتقال مالاریا به شدت کاهش می یابد ، مقاومت کند.

اگبرت تانیچ ، رئیس انستیتوی طب گرمسیری برنهارد نوچ گفت: گسترش پشه دیگری که می تواند مالاریا را به خصوص در شهرها به آفریقای شرقی منتقل کند ، “نگران کننده” است. با این حال ، پشه های دیگری نیز وجود دارند که مالاریا را بهتر منتقل می کنند. همچنین استفاده کنید آنوفل استپنسی نه همیشه انسان به عنوان میزبان ، بلکه حیوانات نیز. تانیچ تأکید کرد: اکنون ما باید به طور سیستماتیک میزان پشه را در شهرهای آفریقای شرقی بررسی کنیم.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *