[ad_1]

اشتباهی که 15 سال قابل کشف نبود

مانند همه پروژه های رسانه ای که مردم روی آن کار می کنند ، ویکی پدیا نیز کامل نیست. تنها سالها بعد کشف شد که طول رود راین 1320 کیلومتر نیست بلکه تنها 1230 کیلومتر است. با این حال ، چرخنده عدد قبلاً در فرهنگ نامه های چاپی نیز وجود داشت.

جدی تر ، اشتباهاتی مانند ادعای دروغین مبنی بر گازگرفتگی 200000 لهستانی در اردوگاه کار اجباری آلمان در ورشو است. تردیدی وجود ندارد که اردوگاه کار اجباری در ورشو وجود داشته است ، اما این اردوگاه نابودی نبوده است ، زیرا ویکی پدیای انگلیسی 15 سال است که آن را می خواند. ریشتر نوشت: “سایه ای تاریک بر تاریخ ویکی پدیا باقی مانده است که برای مدت طولانی در این پرونده اصلی شکست نخورده است.”

در نهایت ، کمک به انبار در ورشو نیز اثبات این است که دیر یا زود کنترل کیفیت برای موارد مهم کار خواهد کرد. دوبوش ، محقق ویکی پدیا ، خطر وجود خطاها در مقالات کوچک را در مقایسه با موضوعات بزرگ بیشتر می داند: از آنجا که این بدان معناست که افراد بیشتری به آن علاقه مند هستند ، افراد بیشتری این مقالات را می خوانند ، آنها را مرور می کنند یا شکایت می کنند و اشتباهات را اصلاح می کنند. “

از هر ده نویسنده ویکی پدیا 9 نفر مرد هستند

بنیانگذار ولز غالباً تأکید می کند که جوامع فعال پیش شرط تضمین کیفیت هستند: »جوامعی که در آنها اعضا با یکدیگر به روشی محترمانه و دوستانه رفتار می کنند. جوامعی که به روی مردم از هر مذهب ، جنسیت ، گرایش سیاسی و سوابق اجتماعی باز هستند. “اما ویکی پدیا نمی تواند با این چالش سالها پیش برود. حدود 90 درصد نویسندگان مرد هستند که بیشتر آنها از کشورهای صنعتی غربی هستند. و بسیاری از آنها معتقدند که فرهنگ بحث در جامعه باید بهبود یابد.

انگیزه برای آینده از جامعه آلمانی زبان ناشی می شود و نامیده می شود »ویکی داده«، پایگاه دانش قابل خواندن توسط ماشین. همانطور که ریشتر در گفتگو با dpa گفت ، آینده به هوش مصنوعی تعلق دارد. با Wikidata ، بنیان مهمی ، یعنی دانش ساختنی قابل خواندن توسط ماشین ، از همان ابتدا به صورت غیرانتفاعی گذاشته می شود. “این بدان معنی است که ما به عنوان یک جامعه به Google ، Facebook ، Alibaba و دیگر غول های اینترنتی وابسته نخواهیم شد.”

(dpa / eli)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *