[ad_1]

در طی همه گیری ، همه چیز خیلی کند پیش می رفت ، اما بعضی چیزها سریعتر از حد معمول پیش می رفت: فقط شش ماه پیش ، جهان به مرحله بالینی اواخر اولین واکسن Covid-19 نگاه کرد و از دیدن سرعت تولید آنها شگفت زده شد. اکنون ، یک سال پس از شیوع بیماری همه گیر ، سه واکسن Covid در بسیاری از کشورها تصویب فوری دریافت کرده اند.

دو واکسن تولید شده توسط Pfizer و BioNTech و Moderna بر اساس mRNA های اصلاح شده ژنتیکی جدید ساخته شده اند. سومین واکسن معمولی از دانشگاه آکسفورد و AstraZeneca است: در اینجا ، ویروس شامپانزه کد ژنتیکی یک جز component Sars-CoV-2 را فراهم می کند. روسیه ، چین و هند نیز واکسن های خود را راه اندازی کرده اند ، اگرچه تاکنون فقط در چند کشور تأیید شده اند.

“من فکر می کنم این ویروس تغییر خواهد کرد و واکسن های تایید شده در حال حاضر فقط به همان اندازه که فکر می کنیم موثر نخواهند بود.”(دنی آلتمن ، ایمونولوژیست در کالج امپریال لندن)

به گفته کارشناسان ، واکسن ها هرچقدر چشمگیر باشند ، به خودی خود پایان نمی دهند. بعلاوه ، آنها بعضی اوقات تقاضای زیادی از تدارکات تبرید دارند. دنی آلتمن ، ایمونولوژیست در کالج امپریال لندن ، گفت: “من فکر می کنم این ویروس در حال تغییر است و واکسنهایی که در حال حاضر تصویب شده اند به همان اندازه موثر نخواهند بود.” جهش در Sars-CoV-2 قبلاً باعث ایجاد چندین نوع جدید شده است: به عنوان مثال ، هشدار دهنده ، زیرا نسخه های مسری تری از بیماری زا که از اوایل سال 2021 از انگلیس و آفریقای جنوبی در سراسر جهان در حال گسترش است ، خوشبختانه ، آنها دیگر وجود ندارند کشنده از انواع قبلی ویروس است.

گریگوری لهستان نیز موافقت می کند: امید به اینکه ویروس را شکست داده ایم خیلی زود است. متخصص واکسیناسیون در کلینیک مایو ، مرکز تحقیقات پزشکی غیرانتفاعی ایالات متحده ، می گوید واکسن ویروس کرونا هرگز در یک برنامه واکسیناسیون عمومی اثبات نشده است. واکسن های mRNA مانند واکسن های Pfizer و Moderna – که در آن بسیاری آینده واکسینولوژی را می بینند – قبلاً حتی در بازار وجود نداشته اند. “ما نمی دانیم آنچه را نمی دانیم. ما هیچ ایده ای نداریم که ویروس که فقط یک سال است می دانیم چه تعجب آور است می تواند ما را آماده کند. ” در اکتبر 2020 در The Lancet منتشر شد گزارش دقیق در مورد متقاضیان واکسن Covid-19 مشترک تألیف “من چهار دهه است که تاریخ واکسینولوژی را مطالعه می کنم. پر از چیزهایی است که زمانی فکر می کردیم می دانیم. “

به عنوان مثال ، اگر شخصی واکسینه شود و همچنان به Covid آلوده شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا ممکن است سیر شدیدتری برای فرد طی شود – پدیده ای که به عنوان بهبود وابسته به آنتی بادی شناخته می شود؟ یا اگر در یک سناریوی کمتر چشمگیر ، چه اتفاقی می افتد اگر واکسن ها از بیماری واکسیناسیون جلوگیری کنند اما دیگران را آلوده نکنند؟ اگر افراد واکسینه شده فکر کنند که ایمن نیستند و ناقل علائم بدون علامت می شوند ، مورد آخر می تواند در واقع همه گیرتر شود. در سطح جهانی ، افراد طیف وسیعی از سطوح مختلف مصونیت ذاتی را نسبت به ویروس نشان می دهند – و بنابراین واکسن می تواند پاسخ های متنوعی را ایجاد کند. لهستان می گوید: “ما می توانیم تله های زیادی را انتظار داشته باشیم.”

“ما نمی دانیم آنچه را نمی دانیم. ما نمی دانیم در ویروسی که فقط یک سال است می شناسیم چه شگفتی هایی را می توان پیدا کرد. “(گریگوری لهستان ، متخصص واکسیناسیون در کلینیک مایو)

علاوه بر این ، واکسن های Moderna و Pfizer مشکلات لجستیکی ایجاد می کنند که از استفاده آسان آنها در سراسر جهان جلوگیری می کند. واکسن Pfizer باید در فریزرهای گران قیمت در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد – سردتر از متوسط ​​دما در قطب جنوب نگهداری شود. واکسن Moderna را می توان در دمای منفی 15 درجه سانتیگراد نگهداری کرد ، اما هنوز هم نیاز به سرمایش احتمال استفاده از آن را در مناطق روستایی هند یا آفریقا یا مناطق فقیرنشین و پرجمعیت در آمریکای جنوبی به حداقل می رساند. تا زمانی که واکسن ها حساس ، گران قیمت و شیوع آن دشوار باشد ، همه گیری ادامه خواهد داشت.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *